Aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene”
Alūksnes novads

Korneti ir Veclaicenes pagasta administratīvais centrs. Vietējie iedzīvotāji vārdus “Korneti” un “Veclaicene” lieto kā sinonīmus. Šo skaisto vietu starp Ievas un Dzērves ezeriem 18.gs.vidū vācu baroni izvēlējušies muižas ēkas celtniecībai. Mūsdienās  no senās muižas  pils palikušas vien drupas (redzami ēkas 5 dekoratīvie stūru stabi). Vairāk Kornetu un apkārtnes vēsturi var izzināt Veclaicenes vēstures krātuvē, kura atrodas vēsturiskajā Aizsargu namā.

Dzērves kalna augstākais punkts sasniedz 203,5 m vjl. Kalna virsotnē izvietots 27 metrus augsts skatu tornis „Korneti”, kas apmeklētājiem pieejams visu diennakti. Līdz kalnam un skatu tornim var nonākt ejot pa “Drusku pilskalna taku” No tā paveras brīnišķīgs skats uz Alūksnes un Hānjas augstienēm, Peļļu  – Kornetu gravas skaistajiem ezeriem un labos laikapstākļos iespējams pat ieraudzīt Baltijas augstāko virsotni – Lielo Munameģi Igaunijā.

Savukārt Drusku pilskalna taka ir ne tikai interesants piedzīvojums, bet arī informatīva dabas izpētes taka, kurā, ja cītīgi vērosiet, iespējams ieraudzīt daudzas aizsargājamās augu un dzīvnieku sugas. Visā dabas takas garumā ir izvietota informācija par aizsargājamo ainavu apvidu: Eirāzijas bebru, 12 retām un aizsargājamām putnu sugām, mežu, mirušās koksnes nozīmi dabā, ezeriem, pašu Drusku pilskalnu un kultūrvēsturi. Taka ir 3,5 km gara un stāva, kāpnes izbūvētas divos takas posmos, un to kopgarums sasniedz 206 metrus.

Aizsargājamo ainavu apvidū pieejamas vēl četras, dažādu maršrutu dabas takas un astoņi velo maršruti. Izvēlies sev piemērotāko un brauc iepazīt dabas skaistumu!

Foto autors: Ainars Gaidis