Andreja Upīša memoriālais muzejs
Brīvības iela 38–4, Rīga

PAR MUZEJU

Rakstnieka Andreja Upīša dzīvoklis Rīgā, Brīvības ielā 38, ir pēdējā rakstnieka dzīvesvieta, kur 1970. gada rudenī noslēdzās viņa garais, ražīgais un pretrunīgais mūžs. Šis ir viens no retajiem muzejiem Latvijā, kurā saglabājusies nesenās vēstures realitāte un sociālistiskās ideoloģijas paradoksi.

Istabu iekārtojumā, sadzīves priekšmetos, fotogrāfijās un it īpaši bibliotēkas grāmatās kā spogulī fokusējas Andreja Upīša personība.

Starp grāmatu tūkstošiem, vidē, ko noteicis rakstnieka darba stils, ģimenes tradīcijas un laikmets, iespējams iedziļināties gan viņa prozā, gan diskutablajā kritiķa un politiķa darbībā.

Ekskursija ar gidu.

Muzejpedagoģiskā programma “Sūnu ciema zēni”

• Vecuma grupa: 5.–7. klase
  • Ilgums: 90 min
  • Dalībnieku skaits: 25–30

Skolēni, izmantojot grāmatas tekstu, veic atjautības uzdevumus, min mīklas, vārdu spēles un krustvārdu mīklu.

Nodarbībā tiek izmantoti etnogrāfiskie priekšmeti, kas jāatpazīst, tādējādi ļaujot bērniem iejusties seno laiku saimniecības norisēs.

Spēli papildina unikāli dokumentāli kadri no Andra Slapiņa videofilmas par režisora Ulda Pūcīša 1978. gadā Jaunatnes teātrī iestudēto brīvdabas izrādi „Sūnu ciema zēni” un virtuālais ceļojums no Apaļā ezera līdz Kraukļa akmenim Skrīveros.

Lūgums pieteikties vairākas dienas pirms vēlamā nodarbības laika!

Muzejpedagoģiskā programma “Runājošas lietas. Ciemos pie Andreja Upīša”

• Vecuma grupa: 1.– 4. klase
  • Ilgums: 50 min
  • Dalībnieku skaits: līdz 30

Kā dzīvo un strādā rakstnieks? Ko atklāj muzeju senās lietas, kad tām ļauj runāt netraucēti? Ko par mums atklātu lietas pašu mājās? Nodarbība kā pirmie piesardzīgie soļi muzejā – lietu teātrī, kur katrs eksponāts bērniem saprotamā valodā stāsta par Andreja Upīša ikdienu un mantojumu. Uzzināt vairāk palīdzēs zīmēšana un ilustrāciju izkrāsošana, puzle, bērnu grāmatas, mūzika un multiplikācija.

Lekcija “Andreja Upīša novelistika”

• Vecuma grupa: 10.–12. klase
  • Ilgums: 80–90 min
  • Dalībnieku skaits: līdz 30

Lekcijā tiek aplūkoti jautājumi par noveles žanra vēsturi un teoriju – tā specifiku, klasifikāciju un raksturīgākajām īpatnībām, kas ļauj diferencēt Andreja Upīša īsprozas nozīmīgumu latviešu novelistikas kontekstā. Līdzās latviešu literatūras vēsturē bieži uzsvērtiem darbiem aplūkotas arī mazāk zināmas A. Upīša noveles un viens no rakstnieka populārākajiem noveļu krājumiem – „Kailā dzīvība”.

Muzejpedagoģiskā programma “Romāns ar Zeltu”

• Vecuma grupa: 10.–12. klase
  • Ilgums: 90 min
  • Dalībnieku skaits: līdz 25

“Zelts” (1921) ir pats aktuālākais A. Upīša romāns, kas asprātīgi ataino kredītu “burbuļa” saceltās kaislības Rīgā pirms vairāk nekā 100 gadiem. Pusaudžiem, kas pavisam drīz sasniegs pilngadību un līdz ar to – visus pieaugušo pasaules kārdinājumus, īpaši būtiski meklēt atbildes uz Upīša uzdotajiem jautājumiem: cik bīstams var būt šāds “Romāns ar Zeltu” un kāda ir šī sakara patiesā cena? Vai zelts pieder mums, vai tomēr mēs – zeltam?

Muzeja apmeklējums:

• skolēniem, studentiem – 1.00 eiro,
  • pieaugušajiem – 2.00 eiro,
  • ekskursija latviešu valodā – 5.00 eiro.

Muzejpedagoģiskās programmas apmeklējums:

• skolēnam – 2.00 eiro;
  • skolotājiem, kas pavada grupu – bez maksas.

Informācija par apmaksu: http://memorialiemuzeji.lv/skolas-soma/

Foto no Memoriālo muzeju apvienības arhīva.