Dabas taka “Lustiņdruva”
Kārķi, Valkas novads

Lustiņdruvas taka atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā – Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Vēsturiski Lustiņdruva jau muižas laikos un pirmās brīvvalsts laikā veidota kā atpūtas vieta, šajā periodā muižas dārznieks mežā izveidojis pastaigu celiņus.

Dodamies ceļā:

Vispirms, stāvot pie karšu paviljona, palūkojies visapkārt! Lielā priede, kas Tev aiz muguras – tā irJāņu saieta priede. Tā ir aptuveni 200 gadus veca. Pie tās ļaudis pulcējušies pirms došanās uz līgošanu.

Sekosim norādēm un dosimies mežā! Pēc 50 soļiem no šīs vietas pagriezies pa labi pirmajā taciņā, kas ved mežā. Pirmajā kalnā tevi gaidīs Kukaiņu viesnīca.

Tā ir būvēta 2014. gada aprīlī mākslinieka Raimonda Briča vadībā, pēc tam Meža dienu laikā profesora Voldemāra Spuņģa un dabas pētnieka Māra Oltes vadībā talcinieki to sapildīja ar sprunguļiem, niedrām, māla ķieģeļiem u.c dabīgiem materiāliem, kas piemēroti dažādu kukaiņu dzīvesveidam. Otrā pusē Kukaiņu viesnīcai ir Kukaiņu kafejnīca, aiz tās stāva krauja – Ellīte.

Tālāk dodoties pa taciņu nonāksi līdz krustcelēm – pa labi taciņa aizvedīs, ejot caur kādreizējo dzirnavu ezera dibenu, pāri tiltiņam, līdz tautas namam. Ja būsi vērīgs šeit aug ļoti daudz ne tik bieži sastopami augi (vējmietiņš, krastkaņepe, sīkziedu ugunspuķe, buldurjāņi, upju gundega u.c)

Dodoties taisni, Tu nevari paiet garām Lielajam Krēslam, kas lieti noderēs, ja Tavā pulciņā kāds jubilārs, bet ja ne, no turienes vari vērot apkārtni, saskaitīt skudru pūžņus, putnu būrus un priecāties par 200 gadus vecajām priedēm, kas ir šī biotopa viena no lielākajām vērtībām. Dziesmas, kas dziedātas šajā vietā, tālu skan.

Tālāk ceļš ved līdz Lielajiem Ratiem, kas kalpo kā tribīne meža sacensībās vai vienkārši atpūtai.

Tad pa Zaķa taku nonākam līdz Meža telefonam. Palūdz, lai tavi ceļa biedri nokāpj lejā pa trepēm no kraujas un tur ir otrs Meža telefons. Saruna var sākties! Nevajag ne naudu, ne kredītkarti, uzzināsi visu!

Ejot pāri Ķires tiltam, otrā krastā ir Lielais Galds un Mis Kaste Tu tur vari apsēsties un apēst līdzi paņemtās sviestmaizes.

Iznākot pagasta pārvaldes pagalmā, pa kreisi no informācijas stenda, ieraudzīsi trošu atrakciju – sēdi un brauc!

Ir  auto stāvlaukums.

GPS: 57.8176557, 25.6139854

Foto no Valkas TIC arhīva.