Ekskursiju maršruti Kurzemē, Dundagas novadā
Dundagas novads

Dundaga izsenis bijusi divu jūru novada pārvaldes centrs ar senu pilskalnu pēdām un 13. gs. elpas apdvestu mūra pili centrā. Dundagas vārds saistās ar savulaik Baltijā plašāko pilsmuižas teritoriju ar 15 pusmuižām līdz pat kādreizējai Sīkraga ostai, kuģu būves vietām un Kolkasraga bākām.

Tuvākā apkārtne nav augstiem pakalniem rotāta, taču lepojas ar Dundagas pacēluma nosaukumu. Tuvāk abām jūrām tas slaidā lokā noslēdzas ar senā ledus ezera krasta veidojumu — Šlīteres Zilajiem kalniem. Pa četriem lielākajiem ceļiem braucot no Dundagas abu jūru virzienā, nākas šķērsot ikvienam pamanāmas vērienīgā Zilo kalnu loka rotaļasreljefā. Te dabā var uziet pirmatnējas upju ieleju takas, alu labirintus, izslavētas sēņu vietas, iecienītas medību platības. Turklāt medīt var arī ar binokli un fotoaparātu, patstāvīgi vai kopā ar gidu vērojot kukaiņus, putnus un zvērus. Vērtība par sevi ir Dundagas dižkoki, starp tiem Baltijā otrais dižākais — Rīgzemju ozols — un senā naudas zīmē attēlotais Naudas ozols pils parkā.

«Dun-dang …» skanēja senās pils torņa zvani, un ganuzēns uzminēja: «Dundaga!» Par Dundagas vārda skanīgumu gadu simtos rūpējušies cilvēki, kas modinājuši, aicinājuši, mainījuši un kuru gara spēks joprojām māca mūs mīlēt savu novadu, tautu un zemi.
Dižgara pēdās varat mīt velosipēda pedāļus, ik gadu jūlijā mērojot Krišjāņa Barona reiz iestaigāto taku no Tartu līdz Dundagai, bet kāju izlocīšanai pietiks tepat Dundagas apkārtnē izmest kādu līkumu jeb kād bōgan pa Barona veloapli. Pa ceļam virkne saistošu objektu, bet noteikti jāiegriežas arī vecākajā līdz mūsdienām saglabātajā guļbūves skolas namā Kurzemē — Kubalu skolā–muzejā. To savulaik lolojis skolotājs un rakstnieks Ernests Dinsbergs, bet skolas solā sēdējis un gudrībās pieņēmies Krišjānis Barons. Tagad te ceļotājus aicina iejusties seno laiku skolēna ādā un ieklausīties vietējā valodā. Apļa noslēgumā var iemēģināt roku, lokot ēdamos «žogus» pie slavenās sklandraušu cepējas Elmas Zadiņas.

Atklājiet zemi pie divām jūrām!

(Maršrutu karte pievienotajā failā.)

Foto no Dundagas TIC arhīva