Gārsenes pils
"Labieši", Gārsene, Aknīstes novads

PAR PILI

Gārsenes pils celtniecības laiks ir no 1856.gada līdz 1860.gadam. Pils arhitekta vārds nav zināms. Sākumā uzcelta pils divstāvīgā daļa, bet otrs – zemākais spārns, uzcelts 1885.gadā, jo pils pēdējam baronam un viņa skaistajai sievai, angļu baronesei esošā pils likusies par šauru.  1939.gadā pils pārbūvēta skolas vajadzībām (arh. Vasiļjeva projekts), un kopš 1940.gada līdz 2015.gadam tajā atradās Gārsenes pamatskola.

Lielāko – divstāvu pils daļu, papildina apaļš četrstūrveida stūra tornis, bet mazāko – vienstāva daļu, apaļš tornis. Fasādi interesantu un dzīvīgu padara logu ailes, kuras ir sagrupētas gan pa divi, gan pa trīs. Gārsenes pilī saglabājušās durvis ar stiklotu augšējo daļu, podiņu krāsns ar gleznojumiem – uz balta fona uzgleznotas buru laivas, vējdzirnavas, jūras skati.  Pilī atrodas ekspozīcija, kurā var apskatīt materiālus par Budbergu dzimtu.

Gārsenes muižas pils priekšā atrodas vārtu stabi. Saimniecības ēkas grupējas ap parādes pagalmu, blakus pilij ir sena klēts un stallis ar lieveņa arkādi. Pāri bruģētajam ceļam atrodas dzirnavas, un dzirnavu dīķis. Muižas kompleksā ietilpst arī brūzis ar strādnieku māju un kalpu māja.

Pils Izstāžu zāle

2012.gadā, izmantojot LEADER programmas finansējumu, tika veikta  Gārsenes pils baronu verandas vienkāršotā rekonstrukcija – tika atjaunoti logi, verandas ārējā un iekšējā fasāde, turklāt, saglabājot gaišu skatu nākotnē – tika ieliktas durvis pagaidām uz nekurieni, taču nākotnē tās vedīs uz gadu gaitā zudušo āra terasi.

Patlaban baronu veranda tiek veiksmīgi izmantota kā Izstāžu zāle – te ir trīs stiklotas sienas, daudz dabīgās gaismas un rotaļīgas krāsainu verandas logu stikliņu spēles, kas noskaņu padara romantisku un baudāmu.

PIEDĀVĀJUMS UN CENAS

  • Gārsenes pils, izstāžu zāles un pils dārza apmeklējums – par ziedojumiem.
  • Pils piedāvā nakšņot gan gultās, gan uz matračiem. Istabiņu ietilpība ir dažāda – gan divvietīgas, gan četrvietīgas, sešvietīgas utt. Cenas – aizvien ļoti demokrātiskas: 8 – 10 EUR par nakti, guļot gultā ar gultasveļu, 4 EUR – guļot uz ērtiem matračiem. Kopā vienlaicīgi pils spēj nodrošināt nakšņošanu 45 viesiem gultās un 37 viesiem uz matračiem. Visiem nakšņotājiem ir iespēja izmantot koplietojamās dušas, labierīcības un virtuvīti. Rezervācijas iespējas veikt, sazinoties ar pili vai arī izmantojot www.booking.com. 

 

Foto J.Būmanis un no Gārsenes novada arhīva.