Gaujas dabas taka un koka skulptūru parks
Strenči, Valmieras novads

Izbaudi atrašanos dabā, pieredzi dabas krāšņumu, daudzveidību un mainīgumu, kā arī apskati kultūrvēsturiskus objektus staigājot pa Gaujas dabas taku!

Gaujas dabas takās vari apskatīt tādus vecupēm raksturīgus ainavas elementus kā applūstošās salas, savdabīgus kokus – Dravas ozolu, kas glabā liecības par darvošanu, senu bruģēta ceļa fragmentu un Strenču krāces, ko iemīļojuši laivotāji.

Apmeklējot Gaujas dabas takas, noteikti apskati Koka skulptūru parku, kas atrodas Strenču Gaujmalā, Gaujas dabas takas sākuma posmā. Šeit ir uzstādītas dažādas koka skulptūras par godu plostniekiem, lai nezustu atmiņas par pagātnē šajās vietās tik izplatīto, bet grūto plostnieku amatu. Lielākā daļa skulptūru radītas 17. Gaujas plostnieku svētku laikā 2014. gadā. Šo pašu svētku laikā, piedaloties Starptautiskās Plostnieku asociācijas biedriem no 10 Eiropas valstīm, Gaujmalā atklāts arī stends “Koku pludināšana pa Gauju”.

Parkā apskatāms arī plūdu stabs, kas ir liecinieks plūdiem Gaujā pavasara palu laikā. Tas veidots no ozolkoka un tā stumbrā tiek veiktas precīzas atzīmes par ikgadējiem plūdu līmeņiem. Pirmā atzīme veikta 2010. gadā. Līdz 2010. gadam atzīmes tika veiktas uz Vecā ozola, kurš postošās vētra laikā 2010. gada 8. augustā nolauzts. Lai turpinātos pēctecība, 2011. gadā iestādīts Jaunais ozols, pie kura Gaujas plostnieku svētku laikā svinīgi tiek sagaidīts plosts.

Foto Edgars Vaivads,  Madara Ribozola, Uģis Brālēns