H.Dorbes memoriālais muzejs
Ērgļu iela 1, Ventspils

PAR MUZEJU

Muzejs atklāts 1989. gada 19. maijā kā piemiņas zīme Ventspils rakstniekam Herbertam Dorbem (1894–1983), kurš bija aizrautīgs sava novada vēstures pētnieks. Mājas nosaukumu Senču putekļi devusi rakstnieka savāktā etnogrāfisko priekšmetu kolekcija, kuru 1970. gadā rakstnieks dāvināja Ventspils muzejam. Mājas būvniecību, tās nosaukuma rašanos un dārza ierīkošanu H. Dorbe aprakstījis grāmatā Savu bēniņu direktors.

Muzeja krājuma nozīmīgākā sastāvdaļa ir rakstnieka plašā bibliotēka, viņa rokraksti, kabineta iekārta. Neliela ekspozīcija stāsta par H. Dorbes – rakstnieka, tulkotāja, pedagoga, novadpētnieka – dzīvi un daiļradi. Muzejs vāc un apzina visa veida liecības par Ventspils un novada literātiem, kultūras darbiniekiem un skolu vēsturi.

1. Dorbes dārzs ir jauka tikšanās vieta Ventspils skolu un bērnudārzu audzēkņiem, turklāt kopš 2002. gada rudens dārzu rotā tēlnieka Kriša Erdmaņa skulptūra Rūķis Knauķis.

Muzeja apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja ieklausīties ventiņu valodā (tāmnieku dialektā).

Attālinātā pedagoģiskā programma “Aina ar brālīti meklē cālīti” .

Šogad rakstnieka H.Dorbes dzimšanas dienā (15.02.1894.), skolēni tiek aicināti uz muzeju attālināti, jo H.Dorbes muzeja vadītāja Inese Aide piedāvā jaunu nodarbību Zoom platformā, kurā pastāstīs par grāmatas “Aina ar brālīti meklē cālīti” (1973) tapšanas gaitu, skolēni varēs aplūkot rakstāmmašīnu, uz kuras tika pārrakstīts manuskripts un rakstnieka dienasgrāmatu, kurā veikti ieraksti par pasaku. Grāmata, kuras galvenais varonis ir cālītis Tuks, tika iekļauta arī Rīgas Centrālās bibliotēkas veltījuma izstādē Latvijas simtgadei – katrā gadā bija izvēlēta viena grāmata.

Fragmentu no grāmatas lasīs pazīstamais mūziķis, dziedātājs un trombonists Intars Busulis. Vismaz muzikālās izglītības jomā, Talsos dzimušo mūziķi varam pieskaitīt ventspilniekiem, jo trombona spēli Intars apguvis toreizējā Ventspils Mūzikas koledžā, Ziedoņa Zaikovska vadībā spēlējot „Ventspils bigbendā”.

Nodarbības noslēgumā bērni tiks aicināti pārbaudīt iegūtās zināšanas Kahoot spēlē “Patiesība vai meli par Herbertu Dorbi un cālīti Tuku”.

Pieteikties nodarbībām var pa tālr.29999653 vai e-pastu inese.aide@ventspils.lv

Pedagoģiskās programmas:

Iepazīšanās ar rakstnieka H. Dorbes muzeju Kas tas ir – muzejs? Kādas vērtības glabā muzejs? Kā radās Herberta Dorbes darbi bērniem? Pirmsskolai.

Iepazīšanās ar rakstnieka H. Dorbes muzeju

1. daļa. Iepazīšanās ar rakstnieka H. Dorbes muzeju, H. Dorbes dzejoļiem, pasakām. (Muzeja apmeklējums)
    2. daļa. Iepazīšanās ar H. Dorbes sastādītajām mācību grāmatām: Ābece(1930), Uzdevumi rakstu darbiempamatskolās (1929), Diktāti pamatskolām (1936). Skolās latviešu valodas stundu ietvaros. Sākumskolai.

Ik mīļu brītiņu ciemiņu gaidu…  Iepazīšanās ar H. Dorbes dzeju bērniem par ģimeni. Pirmsskolai, sākumskolai.

Herberta stunda mazajiem. Par H. Dorbes pasakām Aina ar brālīti meklē cālīti un Pelītes mācība. Pirmsskolai, sākumskolai.

Programma skolām ar krievu valodas apmācību. Iepazīšanās ar Herberta Dorbes darbiem bērniem, bērnības atmiņu grāmatu un darbu fragmentu tulkošana krievu valodā. 8.-9. klasēm, vidusskolai.

2 vienā. Rakstnieks un skolotājs Herberts Dorbe. Visiem vecumiem

Dzejolis kā olis ripo. H. Dorbes dzeja. Pirmsskolai, sākumskolai

Notikums, kas var patikt visiem. Par H. Dorbes literāro pasaku Tas notika Kaķpēdiņu bulvārī. Pirmsskolai, sākumskolai

Koki – rakstnieka zaļais dārzs. Iepazīšanās ar Herberta Dorbes stādītiem kokiem, to uzmērīšana, koku stāstu uzklausīšana. Rakstnieka stādītie koki- literārie varoņi. Sākumskolai

Burtiņš te, burtiņš tur – kopā iznāk zilbīte. Kādas mācību grāmatas sarakstījis Herberts Dorbe? Meklēsim atšķirīgo rakstnieka sastādītajās un mūsdienu ābecēs. Sākumskolai

Cālītis vārdā Tuks – dzelteni pūkains un smuks (30. marta – 9.aprīlim). Iepazīsim Herberta Dorbes pasaku “Aina ar brālīti meklē cālīti”,- kas ir Tuks, kāpēc Aina ar brālīti viņu meklēja, ko ceļā satika cālītis? Kopīgi darināsim Lieldienu dekoru – cālīti. Pirmsskolai un sākumskolai

Nodarbībām lūdzam iepriekš pieteikties pie muzeja vadītājas Ineses Aides pa tālr. 29999653

PAPILDUS PIEDĀVĀJUMI

Telpu īre

Telpa mājā, dārzs ar ugunskura vietu semināriem, nelieliem ģimenes svētkiem (līdz 15 cilvēkiem) – 21,18 EUR/h

Foto no Ventspils muzeja arhīva.