Jaunlaicenes muižas muzejs
“Dravnieki”, Jaunlaicenes pagasts, Alūksnes novads

PAR MUZEJU

Jaunlaicenes muižas muzejs atrodas Vidzemes ziemeļaustrumos, Alūksnes augstienē, Jaunlaicenes pagastā, vistuvāk debesīm, jo blakus esošā  Opekalna baznīca  uzcelta visaugstāk virs jūras līmeņa Latvijā.  Šeit slejas teikām apvītais Dēliņkalns, no kura jaunā torņa var saskatīt Igaunijas mežus un pakalnus. Šeit mīt malēnieši, par kuriem Latvijā klīst dažādi nostāsti, viņiem ir sava valoda, raksturs un dzīves uztvere. Jaunlaicenes muižas muzejs stāsta, rāda, caur rotaļām un darbošanos ļauj iepazīt savas apkārtnes savdabīgo kultūrvēsturisko mantojumu.

Pamatekspozīcijas un izstādes stāsta:

• “Malēnieši Opekalna draudzē” – par Opekalna draudzes teritoriju, Opekalna baznīcu un tās mācītājiem, par malēniešu izcelšanos, teritoriju, raksturu un valodu
  • “Jaunlaicenes muiža” – par Vidzemes muižu apsaimniekošanu un sadzīvi, baronu fon Volfu dzimtu, zemnieku nemieriem
  • “Mana Latvija, Malēnija mana” –par dzīvi un notikumiem no Latvijas valsts veidošanas laika līdz 1940.gadam
  • Pagalma izstāde (tikai ar iepriekšēju pieteikšanos un piemērotos laika apstākļos) “Malēnieša raksturs jeb ak  prieks, ak luste, ak borģele!” – malēnieša rakstura iepazīšana caur dažādām aktivitātēm

Izglītojošās nodarbības:

• “Mana Latvija” (piedāvājums spēkā līdz 2019.gada 28.februārim) – grupu darbs izstādē “Mana Latvija, Malēnija mana” par Latvijas vēsturi no valsts dibināšanas līdz 1940.gadam. Spēlē “Apskrien apkārt Latvijai!” skolēni strādās ar  vēsturiskiem  un vispārzināmiem  faktiem par Latviju, minēs  mīklas, atpazīs tautasdziesmas, risinās atjautības uzdevumus. Laiks  60-80 minūtes, mērķauditorija 8.-9.klase (pēc pieprasījuma nodarbība var tikt pielāgota arī 5.-7.klasei).
  • “Izlaušanās caur vēstures līkločiem” (piedāvājums spēkā līdz 2019.gada 28.februārim) – Latvijas vēstures iepazīšana ar “izlaušanās” spēles elementiem, pildot dažādus uzdevumus dalībniekiem būs jāatklāj noslēpums, ko gadu simtiem glabā malēnieši. Laiks 60-80 minūtes, mērķauditorija 10.-12.klase (nodarbība piemērota arī 8.-9.klasei).
  • “Rotaļas un blēņas” – dalībnieki iepazīstas ar senām rotaļlietām, noskaidro no kādiem materiāliem tās gatavotas, apgūst spēlēšanās prasmi un vienu rotaļlietu izgatavo paši. Laiks 40 minūtes, mērķauditorija 1.-9.klase.
  • “Vāveru tīšana” – saruna par rotaļlietām, ar ko spēlējās zemnieku bērni 19.-20.gs., dalībnieki no auduma gabaliņa satin rotaļlietu – vāveri un iemācās to dancināt. Laiks 40 minūtes, mērķauditorija 1.-9.klase.
  • “Dārgumu meklēšana” – nodarbība notiek Jaunlaicenes muižas parkā, dalībnieki iepazīstas ar muižas vēsturi un apbūvi, izmantojot iegūtās zināšanas un dotās norādes dalībnieki meklē apslēptos dārgumus. Laiks 40 minūtes, mērķauditorija 6.-9.klase (nodarbība piemērota 1.-12.klasei).
  • “Malēniešu vārdu spēle” – saruna par latviešu valodas veidošanos, dialektiem un izloksnēm, ar spēles palīdzību tiek iepazīti un apgūti senie malēniešu izloksnes vārdi. Laiks 40 minūtes, mērķauditorija 5.-12.klase
  • “Pastaliņu darināšana” – saruna par apavu valkāšanas tradīcijām 17.-20.gs., dalībnieki apgūst pastalu gatavošanu, izgatavojot sev suvenīru. Laiks 40 minūtes, mērķauditorija 1.-9.klase.
  • “Nu ir gaiša istabiņa” – saruna par telpu apgaismošanu, seno apgaismošanas priekšmetu demonstrācija, dalībnieki pagatavo sveci ar mērkšanas metodi. Laiks 40-60 minūtes, mērķauditorija 1.-6.klase (nodarbība piemērota 1.-9.klasei).
  • “Teatralizētas krustabu izdarības pēc sentēvu rituālu motīviem” – krustabām veltīto tautasdziesmu iepazīšana, krustabu rituālu izspēlēšana lomu spēlēs. Laiks 80 minūtes, mērķauditorija 8.klase (nodarbība piemērota 8.-12.klasei).
  • “Skološanās ne pa jokam” – saruna par 18.-19.gs. skolām un mācīšanas metodēm, praktiskās nodarbības boksterēšanā, rakstīšanā ar grifelēm u.c. Laiks 40-50 minūtes, mērķauditorija 6.-9.klase.
  • “Rudentiņš – bagāts vīrs” – iepazīšanās ar senajiem rudens ražas pārstrādes darbiem un darbarīkiem, darbu izspēlēšana caur uzdevumiem, mīklām, ticējumiem un rotaļām, noslēgumā produktu degustācija. Laiks 60-80 minūtes, mērķauditorija 5.-6.klase (nodarbība piemērota 1.-7.klasei)
  • “Lieldienu izdarības” – Lieldienu tradīciju iepazīšana, nodarbība Lieldienu laikā ar olu meklēšanu, krāsošanu, ripināšanu, jautrām komandu spēlēm un citām ēverģēlībām. Laiks 60-90 minūtes, nodarbība piemērota 1.-12.klasei.
  • “Eglītes plūkšana” – nodarbība Ziemassvētku gaidīšanas laikam, Laimes aka ar jautriem uzdevumiem, dziesmām un rotaļām, “eglītes plūkšana” un laimes liešana no sveču taukiem. Laiks 60-90 minūtes, nodarbība piemērota 1.-12.klasei.
  • “Zemnieku ēšanas paradumi” – saruna par zemnieku ēšanas paradumiem 18.-19.gs., praktiska nodarbība apgūstot zupas strēbšanu ar koka karoti un maizes cepšanu ugunskurā. Laiks 60-80 minūtes, mērķauditorija 1.-12.klase.

• Ieejas maksa muzejā vienai personai – 2.00 EUR; skolēniem –  1.00 EUR.
  • Par katru nodarbību vai lekciju vienai personai  – 2.00 EUR; skolēniem –  1.00 EUR.
  • Skolotājam, kas pavada skolēnu grupu; bērnam ar invaliditāti un viņa pavadītājam – bez maksas.

Foto no Jaunlaicenes muzeja arhīva.