Kolkasraga priežu taka
Kolkas pagasts, Dundagas novads

Kolkasraga priežu taka atrodas Baltijas jūras krastā netālu no Kolkasraga, kas ir putnu atpūtas un barošanās vieta pavasara un rudens migrāciju laikā.

Dabas taka ved cauri kāpu mežam pāri pelēkajām un baltajās kāpam uz liedagu.

Jūras klātbūtnes un nabadzīgo augšanas apstākļu dēļ priežu mežā aug ne tikai tipiskie augi, kā mellenes, virši, vistenes, bet arī retā, aizsargājamā smiltāju neļķe (Dianthus arenarius). Vecās priedes un kritalas ir dzīves vieta ķērpjiem, kukaiņiem. Savulaik piekrastes meži tika izcirsti un tajos nereti plosījās ugunsgrēki.

Kāpu smiltis vējš pārpūta, veidojās ceļojošo smilšu parādība, kas apraka palikušos kokus un apdraudēja mājas un saimniecības. Takā redzēsit simt un vairāk gadus vecas, līdz pat diviem, trim metriem dziļi smiltīs ieputinātas priedes, šo laiku liecinieces.

Takas maršrutā atrodas 15 m augsts koka tornis jūras ainavas un putnu vērošanai.

Piemērotākais laiks apmeklējumam – bezsniega periodā. Īpaši skaista taka ir pavasarī un vasaras sākumā – priežu ziedēšanas laikā: zemu zarotu priežu klājeniskie zari veido savdabīgus ziedošus paklājus. Tomēr cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģiju tas nav piemērotākais brīdis takas apmeklēšanai.

Takas sākums, aptuveni 300 m, zemes segums, tālāk dēļu segums. Taka izejama jebkuros laika apstākļos. Daļēji taka atrodas liedagā, kur nav specifiska seguma. Vidējais takas platums 1 m.

Foto Ainars Gaidis un L.Eler.