Latvijas – Igaunijas valsts robeža
Rīgas iela 1, Valka

Nospraužot robežu starp jaunajām Latvijas un Igaunijas neatkarīgajām valstīm, Valku 1920. gada 1. jūlijā sadalīja. 2007. gada 21. decembrī, kad Latvija un Igaunija pievienojās Šengenas bezvīzu telpai, Rīgas un Raja ielu robežpunktu svinīgi atvēra Igaunijas Republikas prezidents Tomass Hendriks Ilvess un Latvijas Republikas prezidents Valdis Zatlers.

Vieta, kur paveras unikāla iespēja pilsētas centrā vienlaikus atrasties divās valstīs – ar vienu kāju stāvot Latvijā, ar otru – Igaunijā, vienā rokā turot “saldējumu”, otrā rokā – “jäätis”. Palūko, kurā rokā saldējums izkusīs ātrāk – Latvijas ziemeļos vai Igaunijas dienvidos. Iemūžini sevi fotogrāfijā pie robežstaba un Eiropas Savienības ceļazīmes “sākas Latvija” un “sākas Igaunija”. Ieklausies, vai Varžupītes vardītes kurkst latviešu vai igauņu mēlē un pavēro, kurā virzienā plūst robežas šķērsotāja – Pedeles upe.

Nospraužot robežu starp jaunajām Latvijas un Igaunijas neatkarīgajām valstīm, 1920. gada 1. jūlijā Valku sadalīja.

Iepriekš izveidotās Latvijas un Igaunijas robežas komisijas nespēja vienoties savā starpā. Lēmumu par robežas novilkšanu pieņēma šķīrējtiesas priekšsēdētājs angļu pulkvedis S. Dž. Tallents. Galveno pilsētas daļu piešķīra Igaunijai, bet Lugažu priekšpilsētu un Putraskalnu – Latvijai.

Varžupīte atdalīja Latvijas Valku no Igaunijas Valgas gan laikā no 1920. līdz 1940. gadam, gan pašreiz.

2007. gada 21. decembrī, kad Latvija un Igaunija pievienojās Šengenas bezvīzu telpai, Rīgas un Raja ielu robežpunktu svinīgi atvēra Igaunijas Republikas prezidents Tomass Hendriks Ilvess un Latvijas Republikas prezidents Valdis Zatlers, par piemiņu saņemot pa gabaliņam no robežas barjeras.

Laipni lūgti Valkā-Valgā: vienā pilsēta divās valstīs!

Foto no Valkas TIB arhīva.