Livonijas ordeņa pils Ventspilī
Jāņa iela 17, Ventspils

PAR LIVONIJAS ORDEŅA PILI

Livonijas ordeņa pils, kurā kopš 2001. gada septembra izvietots Ventspils muzejs, ir senākā saglabājusies būve Ventspilī, celta 13. gs. otrajā pusē (rakstu avotos pirmoreiz minēta 1290. gadā). Pils būvēta kā konventa tipa celtne ar iekšējo pagalmu, un to var uzskatīt par vecāko viduslaiku cietoksni Latvijā, kas tikpat kā nemainītā veidā saglabājis savu pirmatnējo apjomu.

MUZEJA EKSPOZĪCIJAS

Ventspils muzeja ekspozīciju Livonijas ordeņa pilī nosacīti veido divas daļas – digitālā ekspozīcija “Dzīvā vēsture” un telpās izvietotā ekspozīcija.

Atsevišķās pils telpās izvietotas ekspozīcijas par šādām tēmām:

• Ventspils novada aizvēsture.
  • Ventspils novada kuršu, lībiešu un latviešu materiālā kultūra 13.–19. gs.
  • Ventspils – amatnieku un tirgotāju pilsēta 14.–19. gs.
  • Livonijas ordeņa laika dzīvesveids pilī.
  • Ventspils koktēlnieki 17. gs. 2. pusē – 18. gs. sākumā.
  • Kurzemes un Zemgales hercogistes laika dzīvesveids pilī.
  • Ventspils novada muižas un muižnieku dzīvesveids 16.–19. gs.
  • Dzīvesveids pilī 19. gs.
  • Ventspils pils vēsture.
  • Ventspils pilsētas vēsture.
  • Ventspils osta laika gaitā.

Attālinātā pedagoģiskā programma “Ventspils muzejs pēta, kur paliek pēdas”.

Ventspils muzeja Livonijas ordeņa pils aicina jaunā attālinātā muzejpedagoģiskā programmā „Pēdas paliek” pirmsskolas un sākumskolas audzēkņus iepazīt un atklāt, kas atstāj pēdas sniegā, smiltīs, meža takās. Vai pēdas paliek arī vēsturē?

Ventspils muzejam ir tradīcija integrēt izglītības programmā vēstures un dabas zinību tēmas. Vēstures apguvē un pasaules izzināšanā ir jāapgūst dažādas prasmes un pēdu nospiedumu zinības var noderēt ikvienam. Programma “Pēdas paliek” ir lielisks palīgs skolu izglītībā, dabas zinību stundās.

Livonijas ordeņa pils pavarda grīda sevī glabā noslēpumainas pēdas, šajā nodarbībā mēģināsim noteikt un izzināt, kas tad pirms gadsimtiem tās ir atstājis. Palīgā nāks Dabas aizsardzības pārvalde, kas 2020.gadā izdevusi informatīvu izdevumu „Pēdas”, kas sniedz zināšanas par dzīvnieku pēdu nospiedumiem. Attālināti tiksimies ar zoologu Vilni Skuju – pēdu ābeces autoru, kas savā video vēstulē īsi paskaidros, kā šo izdevumu izmantot praktiski, arī mājdzīvnieku, meža zvēru un putnu pēdu nospiedumu atpazīšanā. Aicināsim bērnus iesaistīties un pašiem pētīt savu pēdu nospiedumus, salīdzināt dažādas pēdas, izpētīt un atklāt redzamo dzīvnieku vai putnu pēdas kartē.

Pieteikties nodarbībām pie Livonijas ordeņa pils pedagoģes Ilvas Buntikas, tālr. 29590093, ilva.buntika@ventspils.lv

Pedagoģiskās programmas

Mans muzejs – mana pils I. Kas ir muzeji? Ko tajos dara? Kādēļ tie vajadzīgi? Kas ir muzeja eksponāts? Melnā sivēna dzīvesstāsts? Pirmsskolai, sākumskolai.

Mans muzejs – mana pils, II. Informatīvs ceļojums Livonijas ordeņa pils aizkulisēs. Muzeja krājuma priekšmetu iepazīšana. Muzeja eksponāti. . Ventspils muzeja telpu un darbinieku profesiju iepazīšana. Pirmsskolai, sākumskolai.

Ventspils muzeja vesture. Pamatskolai,vidusskolai

Mode – laikmetu spogulis. Viduslaiki, 17. gs., 19. gs. Pamatskolai,vidusskolai

Ventspils papīra lelles. Stāsts par Ventspils papīra lellēm un to autori Mirdzu Tālbergu. Tērpu gatavošana Ventspils papīra lellēm. Pirmsskolai, sākumskolai, pamatskolai.

Iepazīsim muzeju kopā ar Melno sivēnu. Leģendā par pils spociņu 700 gadus sens stāsts par pili un tās iemītniekiem.  Iejusties viduslaikos palīdzēs tērpi un iespēja piemērīt bruņinieka aprīkojuma detaļas,. Pils noslēpumus varēs uzzināt, izstaigājot Ventspils muzeja ekspozīciju kopā ar pils spociņu Melno sivēnu un pils dāmu. Vecuma grupām nav ierobežojumu, Livonijas pils iepazīšana ar leģendas palīdzību.

Viduslaiki pilī. Dzīve viduslaikos, tērpi, kārtas, ģimene, sieviete un bruņniecība. Programma pildināta ar pils otrā stāva apskati Pamatskolai, vidusskolai.

Kartona pilsēta Windau Nodarbībā bērni aicināti aizdomāties kā veidojas pilsēta un strādājot ar kartonu līdzdarboties pilsētvides veidošanā. Nodarbība veidota par godu pilsētas jubilejai 730 gadiem. Pirmsskolai un sākumskolai.

Viduslaiku spēles. Metam kauliņus vai spelējam desās (sākumskola, pamatskola, vidusskola), no 10. februāra  Kādas spēles radās viduslaikos? Vai esi gatavs uzspēlēt un iepazīt tā laika spēļu noteikumus? Sākumskolai, pamatskolai, vidusskolai

Vēstures otrdienas. Ventspils muzejs piedāvājums vēstures interesentiem lekcijas vidusskolēniem, studentiem, pieaugušajiem, pensionāriem – lekcijas par pilsētas un novada vēsturi.

Nodarbībām lūdzam iepriekš pieteikties pie muzejpedagoģes Ilva Buntika pa tālr. 29590093

• Pedagoģiskās programmas -EUR 15,00/grupai
  • Pedagoģiskās programmas ārpus muzeja – EUR 20,00/grupai
  • Apmeklējuma cenas: pieaugušajiem 2,50 EUR vai 1,80 + 70 venti; skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,50 EUR vai 1,00 + 50 venti; pirmsskolas vecuma bērniem un pavadošam pedagogam, I grupas invalīdam un tā pavadošajai personai; II grupas invalīdam – bez maksas.
  • Izstāžu zāles apmeklējums: EUR 1,50 – pieaugušajiem, EUR 1,00 – skolēniem
  • Skolēnu grupām – 7,10 EUR (ne mazāk kā 20 skolēnu.) Izstāžu apmeklējums no 1. oktobra līdz 1. aprīlim
  • Gida pakalpojumi 15,00 EUR /grupai latviešu valodā, 20,00 EUR /grupai angļu vai krievu valodā

Saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī no 2020. gada 13. marta līdz 14. aprīlim tiek ierobežota kultūras nozares pasākumu norise. Ventspils muzejā šajā laikā tiek atceltas muzejpedagoģiskās nodarbības. Esiet veseli!

Foto Oskars Jūra, Līga Sondare un Ilva Buntika.