Mazsalacas novada muzejs
Parka iela 31, Mazsalaca, Valmieras novads

Mazsalacas muzejs  atrodas senās Valtenberģu muižas namā. Šeit viesojoties, varēsi aplūkot unikālas ekspozīcijas: Zvanu kolekciju, Valtera Hirtes koka skulptūru kolekciju, Medību trofejas, Seno dzimtkoku izstādi un 1300 suvenīrpelīšu kolekciju.

Pastaigā pa parku sajūti muižas burvīgo atmosfēru – blakus kungu mājai atrodas divi, dažādos laikos veidoti regulāri baroka dārzi, kas tālāk nemanāmi pāriet 19.gs. veidotā ainavu meža parkā gar Salacas krastiem.

Valtenberģu muiža ir cēls vēlīnā klasicisma paraugs Salacas upes krastā. Muižas ēkas būvētas laika posmā no 18.gs. otrās puses līdz 19.gs. pirmajai pusei, tomēr atsevišķas ēkas celtas arī 19.gs. otrajā pusē.

Ansambļa kompozīcijas centrā atrodas muižas kungu māja, kas uzcelta 1780.gadā pēc muižas īpašnieka Vilhelma Georga fon Falkerzāma ierosmes.

MUZEJA EKSPOZĪCIJAS

Smilšakmeņu ekspozīcija

Kopš 2017. gada muzejā apskatāma arī projektā “Neiepazītā Ziemeļlatvija” izveidotā Smilšakmeņu ekspozīcija, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Universitātes speciālistiem.

Seno dzimtkoku ekspozīcija

2009. gadā dzimtu kokus muzejam dāvināja Latvijas Kultūras fonda Ziemeļvidzemes biroja vadītāja Nellija Nurmika. Dzimtu koku veidotājs ir dzimtkoku pētnieks Jānis Plūksne, bet idejas autore – Nellija Nurmika.

Ekspozīcijā var apskatīt ap 40 dzimtu kokiem. Te ir gan slavens jūgendstila arhitekts Konstantīns Pēkšēns, arī pirmā latviešu dramaturģe Marija Pēkšēna. Te arī Pētera Hincenberga dzimta, kura vadītais vīru koris ieguva sudraba liru pirmajos Vispārējos dziesmu svētkos. Arī Adams Ore – pirmais akadēmiski izglītotais Latvijas ērģelnieks. Nikolaja Dauguļa – Latvijas pirmās brīvvalsts laika Mazsalacas pilsētas galvas dzimta. Velosipēdu rūpnīcas dibinātāja Gustava Ērenpreisa dzimta, mākslinieka Pētera Kundziņa dzimta, dzejnieka Edvarta Tūtera dzimta, koktēlnieka Valtera Hirtes dzimta un citas.

Zvanu kolekcija

Zvanu kolekciju muzejam dāvināja Ēriks Celmiņš. Viņš ir dzimis Krustpils novada Kūku ciema Citronos, pašreiz dzīvo Mazsalacā. 2001. gadā Ēriks aizbrauca strādāt uz Izraēlu un tirgū sāka pirkt dažāda lieluma zvanus. Pēc gada viņš aizbrauca strādāt uz Angliju, kur arī turpināja papildināt savu zvanu kolekciju. Arī radi, draugi un paziņas veda no citām valstīm pa kādam zvanam.

Pa šiem gadiem tika sakrāti 506 zvani. Te var redzēt gan dažādus metāla, gan stikla un kristāla, gan porcelāna zvanus. Bez zvaniem šajā kolekcijā ir vēl daži priekšmeti – pannas kafijas pupiņu grauzdēšanai, kausiņi dzērienu sildīšanai, svari, metāla vāzes, gludeklis, plēšas.

2015. gada novembrī savu kolekciju Ēriks Celmiņš nolēma dāvināt muzejam.

V.Hirtes koka skulptūru kolekcija

Mazsalacieši un pilsētas viesi muzejā var iepazīties ar ļoti savdabīgu un interesantu ekspozīciju – kokgriezēja Valtera Hirtes skulptūriņām un to tapšanas vēstures pierakstiem.

Medību trofejas

Kolekciju dāvināja muzejam vietējais iedzīvotājs un mednieks Arnis Šteinbergs.

Kolekcijā var redzēt nelielu daļu no zvēriem un putniem, kas mīt apkārtējos mežos. Šajā kolekcijā nav tikai nomedītie dzīvnieki un putni, daži ir atrasti miruši uz autoceļiem, mežā, ezerā. Cilvēki tos ir atraduši un atgādājuši Arnim. Pēc medību trofeju iegūšanas seko to apstrādāšana, sakopšana un glīta noformēšana. Tieši tāpēc, Arnim sadarbojoties ar taksidermistiem, tapa šī izbāzeņu kolekcija. 2013. gadā Arnis Šteinbergs uzdāvināja muzejam savu medību trofeju kolekciju.

Uz jautājumu – kāpēc viņš izdomāja iegūtās trofejas dāvināt muzejam? – viņš atbild: ‘’Lai jaunieši un mani laika biedri apzinātos, kāda lieliska daba mums Latvijā vēl ir saglabājusies, lai radītu jauniešos interesi par Latvijas dabu, lai pavēstītu, ka Latvijā ir vīrieši un sievietes, kuri mīl dabu un kuri saucas par medniekiem, ka ir Latvijā tradīcijas un tās tiek koptas un uzlabotas – tieši tāpēc es dāvinu savu kolekciju! Lai atgādinātu! Lai radītu interesi!’’

Rotaļu-suvenīru peļu kolekcija

Kanādā, Hamiltonā, dzīvojošas latvietes Ilgas Andersons dāvinājums muzejam. Ilga ir dzimusi Mazsalacā, mācījusies Mazsalacas vidusskolā. Kara dēļ viņas ģimene devās bēgļu gaitās uz Vāciju, kur Ilga iepazinās ar savu vīru Leonu. Vēlāk Ilga ar Leonu pārcēlās uz dzīvi Kanādā. Tur, 1953. gadā, viņiem piedzima meita Valda.

1957. gadā, kad Valdai bija 4 gadiņi, vecmāmiņa uzdāvināja viņai 2 pelītes. Tie arī bija peļu kolekcijas pirmsākumi. Kopš tā laika gan radi, gan draugi visur meklēja, pirka un dāvināja Valdai dažādas suvenīru peles no dažādām pasaules malām. Pamazām kolekcija kļuva tik liela, ka aizņēma divas istabas mājas pagrabstāvā.

2010. gadā kolekcijā bija jau 1300 peļu figūriņas, kuras Ilga Andersons nolēma dāvināt Mazsalacas novada muzejam.

Ieejas maksa:

• Pieaugušajiem – EUR 1,00/vienas ekspozīcijas apskate, EUR 3.00/visu ekspozīciju apskate
  • Skolēniem – EUR 0,50/vienas ekspozīcijas apskate, EUR 1.50/visu ekspozīciju apskate

Gida pakalpojums

• Grupai līdz 25 cilvēkiem – EUR 6,00
  • Grupai no 26 cilvēkiem – EUR 10,00
  • Bez maksas – bērniem līdz skolas vecumam, personām ar invaliditāti, internātskolu iemītniekiem, Mazsalacas novadā deklarētajiem iedzīvotājiem.

Valmieras novada Tūrisma pārvaldes foto arhīvs