Piejūras brīvdabas muzejs
Riņķa iela 2, Ventspils

PAR MUZEJU

Muzejs dibināts 1954. gadā Ventspilī kā Jūras zvejniecības brīvdabas muzejs. Piejūras brīvdabas muzejs iepazīstina ar Kurzemes piekrastes iedzīvotāju ikdienu un atspoguļo latviešu, lībiešu zemnieku un zvejnieku dzīvi. Tur var apskatīt lauku sētām raksturīgās celtnes, tai skaitā vējdzirnavas no Užavas pagasta, dūmnamus, kūpinātavas un tīklu būdas ar sadzīvē raksturīgiem eksponātiem. Piejūras brīvdabas muzejā atrodas Smiltnieku māja – 19. gs. beigām raksturīga piepilsētas dzīvojamā ēka un ar savu saglabātības pakāpi tā ir unikāla gan Ventspils, gan arī visas Latvijas pilsētvides apbūvē, un Lielirbes baptistu lūgšanu namu.

Piejūras brīvdabas muzejā ir apskatāma plaša jūras zvejas laivu un Baltijas valstīs lielākā enkuru kolekcija ar vairāk kā 140 eksponātiem no 17.gs. līdz pat mūsdienām. Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā pašlaik aktīvi notiek muzeja eksponātu – vēsturisko zvejas laivu un citu ar zvejniecību saistītu priekšmetu restaurācija. Daļa laivu ir transportētas uz darbnīcām Rīgā, dažas lielākās laivas plānots atjaunot uz vietas muzeja teritorijā. Restaurāciju plānots paveikt līdz ziemai. Sadarbībā ar Ventspils komunālo pārvaldi tiek strādāts pie būvprojekta izstrādes laivu nojumei. Ja viss noritēs veiksmīgi, tad laivu nojumes būvniecības darbi plānoti rudens pusē.

Piejūras brīvdabas muzejā iemīļota izklaide un reizē izziņas objekts ir Mazbānītis, kuram izbūvēta 1,4 km gara Riņķa līnija un 3,0 km gara Kalna līnija. Pirmā pasaules kara laikā šādu satiksmes līdzekli ierīkoja vācu karaspēks, un dzelzceļa līnija savienoja Ventspili ar jūrmalas zvejniekciemiem. Kopš 1964. gada viena no nelielā skaitā Vācijā ražotajām lokomotīvēm ir muzeja īpašums un priecē apmeklētājus, pateicoties ziedotāju atbalstam, t.sk. SIA “LDZ ritošā sastāva serviss” atbalstam.

Muzejā tiek atzīmēti gan gadskārtu, gan pilsētai svarīgi svētki – slāvu meteņi “Masļeņica”, Lieldienas, Jūras svētki un Pilsētas svētki, Pagastu diena un Mazbānīša svētki.

Muzejs atvērts apmeklētājiem no 2020. g. 1. maija līdz 31. oktobrim no otrdienas līdz svētdienai 10-18, pirmdienās – slēgts. Ārpus sezonas lūgums iepriekš sazināties ar muzeju par apmeklējumu.

Muzejpedagoģijas nodarbības notiek visa gada garumā.

PIEDĀVĀJUMS 

Pedagoģiskās programmas

Maizes ceļš. Zemes apstrāde, grauda iesēšana, pļaušana, kaltēšana, kritināšana, malšana, cepšana. Pirmsskolai, sākumskolai.

Pazudis un atradies muzejā (maijā un jūnijā). Izmantojot orientēšanās karti un veicot dažādus uzdevumus, iespēja iepazīt muzeju no cita skatu punkta. Ēku, laivu, enkuru un dažādu priekšmetu izpēte. Sports brīvā dabā un piedzīvojumu terapija garantēta! Visām vecuma grupām.

Nodarbība ārvalstu studentiem – programma, kura paredzēta ārvalstu studentiem, kuri Latvijā mācās ne tikai Erasmus+ programmas ietvaros, bet arī pilna laika studenti. Nodarbības laikā studentiem ir iespēja iepazīties ar Piejūras brīvdabas muzeja ekspozīciju un praktiski darboties – iepazīties ar latviešu ikdienas dzīves ritmu, darba gaitām, senlatviešu ticējumiem un spēka zīmēm.

Atzīmējam latviešu gadskārtu svētkus un svinamās dienas nodarbībās, kuras saistītas ar tradicionālajiem svētkiem, notiek tikai ap šo svētku laiku. Uzzināsim kad un kāpēc svinēja šos svētkus. Iepazīsimies ar latviešu tautas tradīcijām, rotaļām, tautasdziesmām, ēdieniem, mīklām un ticējumiem, kas raksturo šos svētkus.

 • Meteņi (no 03.02)
 • Lieldienas (20.03.-09.04.) Nodarbības atceltas.
 • Ūsiņi (23.04.-25.05.)
 • Jāņi (jūnijs)
 • Miķeļi (oktobris)
 • Mārtiņi (novembris)
 • Ziemassvētki (decembris)

Nodarbībām lūdzam iepriekš pieteikties pie muzeja pedagoģes Līgas Zutes pa tālr. 25556674.

Brauciens ar Mazbānīti

No 1. maija līdz 31. oktobrim (darba laikus un cenas skatīt šeit: www.muzejs.ventspils.lv (Piejūras Brīvdabas muzejs – Mazbānītis)) Grupām lūdzam iepriekš pieteikties rakstot uz brivdaba@ventspils.lv

Saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī, iekštelpu ekspozīcijas un citas Ventspils muzeja struktūrvienības ir slēgtas līdz situācija kļūs drošāka un valdība atļaus muzeju apmeklējumu.
Piejūras brīvdabas muzejā ierastā darba duna sākas no 1. maija, tad arī sāk kursēt Mazbānītis. Dotajā brīdi sekojam līdz valstī izsludinātajiem ierobežojumiem un attiecīgi situācijai aprīļa beigās zināsim, vai Piejūras brīvdabas muzejs un Mazbānītis varēs sākt sezonu pilnā apjomā vai daļēji un kādi ierobežojumi būs jāievēro. Uz tikšanos muzejā!

 CENAS

 • Gida pakalpojumi, pedagoģisko programmu maksa – 15,00 EUR/grupai
 • Pedagoģiskās programmas ārpus muzeja – 20,00 EUR/grupai
 • Gida pakalpojumi krievu vai angļu valodā – 20,00 EUR/grupai
 • Apmeklējuma cenas: pieaugušajiem 1,40 EUR vai 1,00 EUR + 40 venti; skolēniem, studentiem, pensionāriem 0,60 EUR vai 0.30 + 30 venti; pirmsskolas vecuma bērniem un pavadošam pedagogam – bez maksas.

Foto no Ventspils muzeja arhīva.