Pļavas muzejs Kaldabruņā
Kaldabruņas skola, Kaldabruņa, Rubenes pagasts, Jēkabpils novads

PAR MUZEJU

Pļavas muzejs ir izveidots senlaicīgā ēkā, kas reiz kalpojusi kā skola. Šobrīd telpai un apkārtnei jaunu dzīvi ir piešķīrusi biedrība “Ūdenszīmes”. Šeit skatāma oriģināla ekspozīcija, kas veidota kā cilvēka dzīves gājums, saistībā ar dabu un latviešu tautas tradīcijām. Atsevišķas ekspozīcijas veltītas smilgām, aizsargājamajiem augiem, Latvijas dabisko pļavu augiem.

Latviešu etnogrāfijas un zīmju lasīšanas stundu var piedzīvot, aplūkojot un “lasot” Kaldabruņas Māras jostu. Par senlaiku dziedniecību un psiholoģiju vēsta “Vārdnieku Vainags”.

Atsevišķs pārdzīvojums ir multimediju ekspozīcija „Pusnakts pļavā”. Šai videomateriālā ir iekļautas zināšanas, tēli, skaņas un ainavas, kas stāsta par tām mūsu tautas tradīcijām, kas saistās ar notikumiem pēc krēslas iestāšanās. Putni, kas lido naktī, mazie nakts dzīvotāji, kas rosās zem saknēm. Ārstniecības augi un, protams, Vasaras saulgriežu tradīcijas. Kopumā ekspozīcijas noskatīšanās ilgst 40 minūtes, taču iespējams izvēlēties arī kādu atsevišķu fragmentu.

Ekspozīcija apskatāma tikai gida pavadībā.

MUZEJA TERITORIJA

Pļavas muzeja teritorijā var iepazīties ar ārstniecības augu dārzu un aizsargājamo augu paraugstādījumiem. Ir piknika vieta, atraktīvas platformas kokos, kur iespējams pat sarīkot neliela kora koncertu.

RADOŠĀS DARBNĪCAS MUZEJĀ

Biedrība „Ūdenszīmes” piedāvā kompleksas radošās nodarbības skolēnu, pieaugušo, senioru auditorijām. Nodarbības varam organizēt gan kā atsevišķus pasākumus, gan nodrošināt to norisi lielāku svētku, festivālu ietvaros. Stāsta formātu pielāgojam auditorijas vajadzībām, ir sagatavoti visi nepieciešamie materiāli un aprīkojums. Viena nodarbība  ilgst 1.5  – 2 stundas.

Stikla pērlīšu spēles.

Radošajā darbnīcā veidojam svečturus un gaismas ķērājus no pašu kausētām stikla pērlītēm. Visi materiāli ir sagatavoti, pie tam – tas ir otrreiz pārstrādāts stikls. Darbnīcas ievadā piedāvājam divus stāstus: „Gaismas izpratne Eiropas tautu kultūrā” vai „Zaļās krāsas noslēpumi”, izvēlēties gan var tikai vienu!

Darbnīcas izmaksas: grupai līdz 20 cilvēkiem EUR 200.00. Ja grupa ir lielāka, klāt nāk EUR 10.00 no viena dalībnieka.

Zīmes un nozīme.

Radošajā darbnīcā veidojam dekorus no bērza finiera sagatavēm ar tautasdziesmu un rakstu zīmju apdruku.  Dekora izveidošanā darbnīcas dalībniekam jāveic uzdevums – jāsameklē trīs tautasdziesmas, kas atbilst izraudzītajai rakstu zīmei. Komplektā ietilpst 9 ornamenti un 27 tautasdziesmas. Darbnīcas ievadā stāsts „Ko zīmē zīmes?”. Šī darbnīca ir īpaši piemērota mazākumtautību, jauktai auditorijai, lai siltā un atraktīvā veidā iepazītos ar latviskajām tradīcijām. Latviešu auditorijai, savukārt, tā atmodinās piemirstās zināšanas un gan emocionāli, gan materiāli saistīs tautasdziesmu rindas ar zīmju izkārtojumu.

Darbnīcu piedāvājumus attīstām, un varam tos pielāgot jūsu pasākumu vajadzībām.

Muzeja telpās darbojas stikla un koka apstrādes darbnīcas, kas ir pieejamas demonstrācijām. Iespējams vērot, kā tiek izgatavotas stikla rotaslietas, šķīvji, dekori, vēja zvani. Iepazīties ar apstrādes tehnoloģijām un materiāliem. Kokapstrādes darbnīcā visatraktīvākais ir lāzergravēšanas piedāvājums.

Praktiskās  darbnīcas dalībniekiem:

• Stikla “Gaismas ķērāji” – kausēts stikls, pērlītes, stikla krāsa un līme. Rezultātā tiek iegūts pašgatavots loga dekors/vitrāžiņa. Piemērots bērniem no 8 gadu vecuma. Izmaksas – EUR 7.00 no dalībnieka.
  • Stikla Vēja zvani. Sagataves – kausēts stikls, koka pamatne, auklas, koka pērles. Dalībnieks izgatavo savu vēja zvanu, izmantojot dotos materiālus. Piemērots bērniem no 12 gadu vecuma, arī pieaugušajiem. Izmaksas – EUR 15.00 no dalībnieka.
  • Izgatavo savu magnētiņu! Sagatave – koka magnēta bāze, apmēram 5 cm. diametrā, krāsas, ūdensizturīgie marķieri. Dalībnieks izveido savu zīmējumu uz magnēta. Piemērots bērniem no 6 gadu vecuma. Izmaksas – EUR 2.00 no dalībnieka.

• Ieejas maksa muzejā  – EUR 3.00 no dalībnieka, kas ietver gan muzeja, gan radošo darbnīcu apskati, kā arī gida pakalpojumus.
  • Piknika vieta un atpūta āra teritorijā – ekskursantiem bez maksas.
  • Praktiskās darbnīcas – par minēto samaksu.

SVARĪGI

• Esam programmā „Skolas soma”. Līdz ar to, daļu no ekskursijas izdevumiem ir iespējams segt no šīs programmas finansējuma.
  • Piedāvājums ir vispiemērotākais bērniem vecumā no 8 līdz 14 gadiem. Vidusskolas vecuma bērniem – ja ir specifiskas intereses par dabu, radošajām nozarēm un/vai tautas tradīcijām.
  • Pirmās un otrās klases skolēniem veidojam atšķirīgu programmu.
  • Vēlamais grupas lielums – ne vairāk kā 30 cilvēki.

Foto no biedrības “Ūdenszīmes” arhīva.