Raiņa muzejs “Jasmuiža”
Aizkalne, Preiļu novads

PAR MUZEJU

Raiņa muzejs “Jasmuiža” atrodas Latgales viducī, nelielās Jašas upītes krastā un izvietojies divās muzejam piemērotās senās Jasmuižas muižas ēkās. Trešā muzeja ēka ir Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna 1999. gadā rekonstruētā darbnīca un ceplis.

“Jasmuižu” mēdz dēvēt par dzejnieka jaunu dienu zemi. Rekonstruētajā muižas pārvaldnieka mājā apmeklētājiem ir iespēja aplūkot ekspozīciju par dzejnieka ģimnāzijas un studiju gadiem, savukārt atjaunotajā muižas govju kūtī izveidota Latgales tradicionālās kultūras un amatu māja. Šeit redzama Latgales keramikas ekspozīcija – vairāk nekā 200 saimniecības trauki un dekoratīvā keramika, kā arī Ādama Kāpostiņa podiņu krāsns.

Ekskursija ar gidu.

Muzejpedagoģiskā programma “Latgaliešu kāzu tradīcijas, kāzu un apdziedāšanās dziesmas”.

• Vecuma grupa: 9.–12. klase
  • Dalībnieku skaits: 10–20

Programma sniedz ieskatu Raiņa kā latgaliešu folkloras vācēja darbībā, latgaliešu kāzu tradīcijās, ticējumos un precību zīlēšanā, kā arī paredz tās dalībniekiem iemācīt latgaliešu vārdus, izveidot apdziedāšanās dziesmas pantiņu no dotajiem vārdiem, sacerēt savu apdziedāšanās dziesmu, kā arī apdziedāt vienam otru.

Muzejpedagoģiskā programma “Latgales lini”.

• Vecuma grupa: 5.–9. klase
  • Dalībnieku skaits: 6–15

Programma stāsta par liniem, to iegūšanu, izmantošanu pārtikā un amatniecībā. Programmas ietvaros ir iespēja uzzināt, kur un kā Latgales amatnieki izmanto linus, noskatīties video, kā amatnieks vij linu auklas un pin peternes, uzzināt ticējumus, mīklas un tautasdziesmas par liniem, nogaršot linsēklas un linsēklu eļļu ar kartupeļiem, kā arī izmēģināt linu auklas vīšanu un izveidot savu linu diegu aproci.

Muzejpedagoģiskā programma “Raiņa dzejas rotaļas”.

• Vecuma grupa: 5.–9. klase
  • Dalībnieku skaits: 6–15

Programma veidota tā, lai skolēni paši varētu aktīvi līdzdarboties, dažādos veidos spēlējoties un rotaļājoties ar Raiņa dzejas tēliem. Programmas ietvaros ir iespēja darboties ar koka puzlēm, pūst ziepju burbuļus, salikt dzejoli no atsevišķiem vārdiem, kā arī dažādos veidos rotaļāties ar dzejoļiem.

Muzejpedagoģiskā programma “Svecniek, lej sveces”

• Vecuma grupa: 1.–12. klase
  • Dalībnieku skaits: 6–20

Programma sniedz ieskatu biškopībā, vaska sveču liešanā, Raiņa dzejā, vēsta par biškopības produktiem: medu, ziedputekšņiem, bišu maizi, vasku, to īpašībām un pielietojumu.

Muzejpedagoģiskā programma “Žaniņš un Krišiņš”

• Vecuma grupa: 1.–12. klase
  • Dalībnieku skaits: 10–20

Programma iepazīstina ar Raini un Krišjāni Baronu, sniedz iespēju tās dalībniekiem, darbojoties komandās, pildīt dažādus uzdevumus (salikt pužļus, darboties ar koka pužļiem, atpazīt abu personību rokrakstus, dzīvesvietas un mācību iestādes).

Muzejpedagoģiskā programma “Atrodi Raiņa vietas Jasmuižā!”

• Vecuma grupa: 4.–9. klase
  • Dalībnieku skaits: 10–20

Programma piedāvā veikt ceļojumu pa Jasmuižas parku un iepazīties ar vietām, kur topošais dzejnieks Jānis Pliekšāns pastaigājies, rakstījis dzeju, sapņojis, vērojis dabu un cilvēkus.

Sekojot dotajām norādēm un aprakstiem, divu spēles komandu dalībniekiem deviņās vietās jāatrod puzles gabaliņi. Spēles uzvarētāji būs tā komanda, kurai pirmajai izdosies atrast visus slēpņus un salikt puzli.

Muzejpedagoģiskā programma “ Dzimumdiena”

• Vecuma grupa: 1.–6. klase
  • Ilgums: 1h – 1h 30 min.
  • Dalībnieku skaits: 6–16

Programma paredzēta jaunāko klašu skolēniem, lai atraktīvi iepazīstinātu viņus ar Raiņa dzeju bērniem, izmantojot mākslinieku F. Pauļukas, J. Pīgožņa, M. Stārastes, J. Kīna dzejoļu ilustrācijas, Raiņa herbāriju, izspēlējot improvizācijas teātri un darbojoties uz gaismas smilšu lampām.

Muzeja apmeklējums:

• skolēniem, studentiem – 1.00 eiro,
  • pieaugušajiem – 2.00 eiro,
  • ekskursija latviešu valodā – 5.00 eiro.

Muzejpedagoģiskās programmas apmeklējums:

• skolēnam – 2.00 eiro,
  • skolotājiem, kas pavada grupu – bez maksas.

Informācija par apmaksu: http://memorialiemuzeji.lv/skolas-soma/

Foto mo Memoriālo muzeju apvienības arhīva.