Raiņa un Aspazijas māja
Baznīcas iela 30, Rīga

PAR MUZEJU

Raiņa un Aspazijas mājā iespējams iepazīt vidi, kādā Rainis un Aspazija dzīvoja 20. gs. 20. gadu otrajā pusē, Aspazija – līdz 1933. gadam.

Māja glabā atmiņas par abu dzejnieku dzīves redzamo, publisko daļu – pēc atgriešanās no 14 gadus ilgās prombūtnes Šveicē viņi atradās Latvijas kultūras un politiskās dzīves aktivitāšu centrā. Dzīvoklis restaurēts un iekārtots pēc fotoattēliem, dokumentāliem kino kadriem, dzejnieku dienasgrāmatām, izmantojot muzeja krājumā saglabātos oriģinālpriekšmetus.

Muzejā aplūkojama un izpētei pieejama unikālā Raiņa un Aspazijas bibliotēka, kuru dzejnieki vēlējušies darīt sabiedrībai pieejamu tieši šeit.

Ekskursija ar gidu.

Muzejpedagoģiskā programma “Jaunie Pētnieki”

• Vecuma grupa: 6.–7. klase
  • Ilgums: 45–55 min
  • Dalībnieku skaits: 10–30

Skolēniem ir iespēja iejusties pētnieku lomā un, izmantojot reālu Raiņa un Aspazija priekšmetu kopijas, iepazīt rakstnieku dzīvi. Skolēni sadalās 5 grupās, no kurām katra pēta vienu priekšmetu veidu: dokumentus, rokrakstus, pastkartes utt. Pēcāk grupa prezentē savus atklājumus un secinājumus.

Muzejpedagoģiskā programma “Zelta zirgs”

• Vecuma grupa: 6.–8. klase
  • Ilgums: 1 h 30 min
  • Dalībnieku skaits: 25

Raiņa lugai «Zelta zirgs» ir pieci cēlieni, un nodarbības gaitā skolēni apmēram 15 minūtes izspēlē katru cēlienu. Muzejpedagoga vadībā skolēni iesaistās lugas izspēlē ar dažādu perkusiju instrumentu (piem., jūras bungu, lietus koka, kuoši zvanu utt.) palīdzību, identificējoties ar lugas personāžu, noskaņu vai dabas trokšņiem, tādējādi radot lugas īpašo noskaņu vai pastiprinot teksta pausto vēstījumu. Pirms katra cēliena muzikālā pavadījuma, kuru rada paši skolēni, tiks lasīti lomās arī zīmīgākie katra cēliena dialogi, kā arī muzejpedagogs akcentēs lugas galvenās idejas un simbolus, pārrunājot tās ar skolēniem.

Muzejpedagoģiskā programma “Raiņa jaunā latviešu valoda”

• Vecuma grupa: 10.–12. klase
  • Ilgums: 40–60 min
  • Dalībnieku skaits: 15–20

Nodarbība, kurā skolēni apgūst un labāk izprot valodas veidošanās procesu un tās attīstību mūsdienās. Skolēni uzzina:

1) Kā valoda attīstījusies 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā, ko jaunu tajā ieviesa Aspazija un Rainis?

2) Kādus jaunvārdus ienesuši citi rakstnieki, padomju laiki un mūsdienas?

3) Kā var latviskot anglicismus, piemēram, “welcome drink” vai “embedēt”?

4) Kā var atdzejot no angļu, vācu un krievu valodām? Kā to ir darījuši pazīstami autori?

Muzeja apmeklējums:

• skolēniem, studentiem – 1.00 eiro,
  • pieaugušajiem – 2.00 eiro,
  • ekskursija latviešu valodā – 5.00 eiro.

Muzejpedagoģiskās programmas apmeklējums:

• skolēnam – 2.00 eiro,
  • skolotājiem, kas pavada grupu – bez maksas.

Informācija par apmaksu: http://memorialiemuzeji.lv/skolas-soma/

Foto no Memoriālo muzeju apvienības arhīva.