Raiņa un Aspazijas vasarnīca
Jāņa Pliekšāna iela 5/7, Majori, Jūrmala

PAR MUZEJU

Raiņa un Aspazijas vasarnīca ir muzejs, kas veltīts divām izcilām personībām latviešu kultūrā. Vasarnīcu Majoros Rainis nopirka 1926. gada rudenī. No 1927. līdz 1929. gadam tā bija dzejnieku darba un vasaras atpūtas vieta.

Ekspozīcija “Es un Tu” veltīta Raiņa un Aspazijas mīlestībai un daiļrades virsotnēm. Ekspozīcija aizsākas ar dzejnieku iepazīšanos, noslēdzas – ar Raiņa nāvi. Iezīmējas divas līnijas – dzīves horizontāle un daiļrades vertikāle. Spēks un skaistums. Un pāri visam – mīlestība.

Ne mazāk interesantas ir restaurētās abu dzejnieku dzīves telpas – vasarnīcas un dārza mājiņas augšstāvi.

Ekskursija ar gidu.

Pastaiga pa Raiņa un Aspazijas dzīves un mīlestības vietām Jūrmalā

• Vecuma grupa: 7.–12. klase
  • Ilgums: 2 h
  • Dalībnieku skaits: 10–30

7 km garš pārgājiena maršruts pa Raiņa un Aspazijas dzīves un mīlestības vietām sniedz iespēju apskatīt dzejnieku kopīgās dzīvesvietas Jūrmalā: Pēperkoku namiņu, kurā dzejnieki pavada pirmo mīlestības pilno vasaru, pašu celto Jaundubultu vasarnīcu, Raiņa iemīļotu radīšanas vietu – Raiņa priedes. Pie katra objekta tiek sniegts īss stāstījums, kas ļauj iztēloties tā laika atmosfēru un izzināt būtiskākos notikumus dzejnieku dzīvē.

Pārgājiens noslēdzas Raiņa un Aspazijas vasarnīcā ar muzeja apskati.

Muzejpedagoģiskā programma “Mana grāmatiņa “Rainis. Aspazija. Latvija””

• Vecuma grupa: 4.–9. klase (atšķirīgas grūtības pakāpes)
  • Ilgums: 90 min ar ekskursiju muzejā
  • Dalībnieku skaits: 10–25

Pēc ekskursijas muzejā skolēni muzejpedagoga vadībā veido grāmatu par Raini un Aspaziju. Izmantojot radošu pieeju, skolēni iepazīst dzejnieku biogrāfijas un daiļrades faktus un viņu lomu Latvijas tapšanā un tautas identitātes veidošanā.

Muzejpedagoģiskā programma “Raiņa jaunvārdi”

• Vecuma grupa: 7.–12. klase
  • Dalībnieku skaits: 10–25

Jaunvārdu spēle – aktīvs veids, kā gūt zināšanas par Raini ne tikai kā dzejnieku, bet arī kā latviešu valodas bagātinātāju. Skolēni gūst īsu ievadu jaunvārdu tēmā, pēc kura sadalās komandās un no burtkopām veido Raiņa jaunvārdus. Pēcāk tiek pildīti uzdevumi, jaunvārdus ievietojot dzejoļos.

Muzejpedagoģiskā programma “Muzeja priekšmeta medības”

• Vecuma grupa: 1.–9. klase
  • Dalībnieku skaits: 10–30

Skolēnu uzdevums, esot 3–4 grupās, ir atrast pēc attēliem visus muzeja priekšmetus, aizpildīt darba lapu, atgriezties muzejpedagoģisko aktivitāšu telpā un piedalīties sarunā par atrastajiem priekšmetiem.

Pēc muzeja apskates skolēni nostiprinās zināšanas par Raiņa un Aspazijas biogrāfiju un iepazīs memoriālā muzeja darbības pamatprincipus.

Muzejpedagoģiskā programma “Ciemos pie Pasaciņas”

• Vecuma grupa: Pirmsskola, 1.–4. klase
  • Dalībnieku skaits: līdz 20

Nodarbība paredzēta Aspazijas bērnu dzejoļu izziņai, koncentrējoties uz diviem dzejoļiem: “Jāj pa ceļu pasaciņa” un “Aicinājums”. Pēc īsas muzeja apskates, kuras laikā skolēni telpās atrod dzejoļu tēlus, nodarbības zālē notiek interaktīva darbošanās, lai iepazītu Aspazijas biogrāfiju un bērniem rakstīto daiļradi. Skolēni komandās risina uzdevumus un ar muzejpedagogu analizē dzejoli.

Muzejpedagoģiskā programma “Aspazijas “Zaudētas tiesības”: feminisma idejas toreiz un tagad”

• Vecuma grupa: 10.–12. klase
  • Dalībnieku skaits: līdz 25

Nodarbībā tiek analizēta Aspazijas lugas “Zaudētās tiesības” centrālā ideja par jaunas sievietes gara salūšanu sociālo apstākļos un Aspazijas laika sabiedrības dubulto morāli, kuru raksturo dzimumu nevienlīdzība. Nodarbības noslēgumā skolēni aicināti diskutēt par dzimumu līdztiesību attīstību un aktualitāti mūsdienās.

Muzeja apmeklējums:

• skolēniem, studentiem – 1.00 eiro,
  • pieaugušajiem – 2.00 eiro,
  • ekskursija latviešu valodā – 5.00 eiro.

Muzejpedagoģiskās programmas apmeklējums:

• skolēnam – 2.00 eiro,
  • skolotājiem, kas pavada grupu – bez maksas.

Informācija par apmaksu: http://memorialiemuzeji.lv/skolas-soma/

Foto no uzņēmuma H2E arhīva.