Roberta Mūka muzejs
Skolas iela 11c, Galēni, Preiļu novads

Kopš 2000. gada līdz pat aiziešanai mūžībā 2006. gadā Galēnu pagasts un skola uzturēja draudzīgas attiecības ar šeit dzimušo (1923) un ilgus gadus trimdā dzīvojošo dzejnieku un reliģiju vēsturnieku Robertu Mūku (Avenu). Pēc viņa aiziešanas viņsaulē tika saņemts bagātīgs atraitnes Elzas Avenas dāvinājums ar novēlējumu ierīkot Galēnos muzeju filozofam un dzejniekam. Dāvinājumu veido Roberta Mūka piemiņas lietas, izdotie darbi, rokraksti, daļa bibliotēkas, mēbeles, darba kabineta iekārta, rakstāmmašīnas, pīpju un kaklasaišu kolekcijas, apbalvojumi, mākslas priekšmeti, fotogrāfijas, vēstules, apģērbi u. c.

Muzeja darbības misija ir, popularizējot spilgtas un savdabīgas personības Roberta Mūka garīgo mantojumu, padarīt daudzveidīgāku, interesantāku un saprotamāku Latvijas iedzīvotāju ikdienu.
Ekspozīcijas iekārtojums pietuvināts tam, kā bija Roberta Mūka dzīves laikā. Katram iespēja apskatīt, kā strādāja un dzīvoja izcilais filosofs, sajust viņa klātbūtni un novērtēt devumu.

Muzeja apmeklētāji var apskatīt:

  • Māju, kurā 1923. gada 14. janvārī piedzimis Roberts Mūks un pavadījis savas dzīves pirmos trīs gadus, un pie mājas augošo dzejnieka stādīto tūju, kā arī Galēnu kapsētu, kur viņa atdusas vietā katru uzrunā tēlnieces Māras Kalniņas veidotais kapa piemineklis, akmenī izcirstais telpiskais krusts simbolizē dižā domātāja šķelto dzīvi: dzimtenē – trimdā, ieguvumos – zaudējumos, ticībā – bezcerībā.
  • Iesakām apmeklēt arī Galēnu parku. Takā izvietotas dzejnieka un filozofa darbos sakņotas koka skulptūras-simboliski tēli.

Par savu dzīvi filozofs ir teicis : ”Visu mūžu esmu gājis pie Dieva. Bez Dieva nevar iztikt – tāpat kā bez dienišķās maizes. Var jau badoties un no bada nomirt… Bet bez Dieva mēs mirstam garīgi. Paliek pāri tikai miesas grausts, kam nav vietas ne debesīs, ne peklē. Mēs klejojam pa zemes virsu kā automāti, kā apmāti. Tā ir garīga nāve.”

Foto no muzeja arhīva.