Ventspils Jaunrades nams, planetārijs un observatorija
Maiznieku iela 11, Ventspils

PAR MUMS

Baltijā modernākais un lielākais digitālais planetārijs, kā arī ar modernu teleskopu aprīkota observatorija un Ventspils Jaunrades nams atrodas vēsturiskā ēkā – Ventspils Latviešu biedrības namā, kurš 2010.gadā rekonstruēts.

Ventspils Jaunrades nams – interešu izglītības iestāde atvērta bērniem un jauniešiem no 3 līdz 25 gadu vecumam, kur bērniem un jauniešiem piedāvā 55 dažāda nosaukuma pulciņus.

PLANETĀRIJS

Planetārija kupola diametrs ir 8 metri un tajā ir sēdvietas 40 apmeklētājiem.* Viena seansa ilgums planetārijā ir aptuveni 45 minūtes. Pasākumu un svētku dienās seansa ilgums var būt atšķirīgs. Seansos uzsvars tiek likts uz Zemei tuvākās Visuma daļas izzināšanu, kas tiek veikta pateicoties planetārija lektoru īpaši izveidotiem autoršoviem. Papildus šovam seansa laikā tiek demonstrēta viena no 360 grādu filmām (planetārija repertuārs), kas atklāj vēl citus Visumā glabātos noslēpumus. Seansi tiek piedāvāti katru dienu un to saturs tiek regulāri atjaunots un mainīts, lai arī atgriežoties pie mums vēlreiz, apmeklētājs varētu sevi pārsteigt ar jauniem atklājumiem

Filmas ieskaņotas latviešu valodā, taču austiņās iespējams tekstu klausīties arī krievu, lietuviešu vai angļu valodā.

Gaidām skolēnu grupas uz interaktīvajām nodarbībām + filma. Par šo vairāk informācijas mūsu mājas lapāhttp://jaunradesnams.lv/izglitibas-iestadem/

Apmeklētāju ērtībai biļetes lūdzam rezervēt pa tālruni +371 636 22805 vai e-pastā: planetarijs.observatorija@ventspils.lv.

SEANSI PLANETĀRIJĀ

Otrdiena-piektdiena:

10:00  Filma “Zvaigznāji”.

11:00 Multfilma “Hrumkas piedzīvojumi ziemas mežā”.

12:00 Šovs “Zvaigžņu kustība”, filma “Karstais un enerģiskais Visums”.

(Zvaigžņu pārvietošanās vairāku tūkstošu gadu laikā un izmaiņas zvaigznāju izskatā. Kas patiesībā ir zvaigžņu lietus un kad to novērot. Kas ir retrogradācija. Skaistais Kaķa acs miglājs un interesantais Saturna miglājs.)

13:00 Šovs “Saules sistēma”, filma “Visuma fantoms”.

(Informācija par Saules sistēmu no Merkūra līdz Saturnam. Svarīgākie fakti par planētām, lielākie pavadoņi un asteroīdu josla.)

15:00 Multfilma “Aiz Saules”.

16:00 Multfilma “Hrumka un maģiskā raķete”.

17:00 Šovs “Debesis šonakt”, filma “Mūsu bīstamā planēta”.

(Satelīti un to pielietojums, Zemes patiesā forma, tikšanās ar asteroīdu, ceļojums uz Jupiteru un Saturnu, iespaidīgie Saturna gredzeni, mūsu galaktika Visumā un Gredzena miglājs.)

18:00 Šovs “Zvaigžņu laiks”, filma “Ugunskritums”.

(Atšķirība starp debesīm pilsētā un debesīm laukos, gaismas piesārņojums. Populārākie zvaigznāji un visu gadu redzamie zvaigznāji. Oriona miglājs un Andromēdas galaktika. Iespaidīgs galaktiku sadursmes attēlojums.)

19:00 Šovs “Saules sistēma”, filma “No Zemes uz Visumu”.

Sestdiena, svētdiena:

10:00 Šovs “Saules sistēma”, filma “No Zemes uz Visumu”.

11:00 Multfilma “Hrumkas piedzīvojumi ziemas mežā”.

12:00 Šovs “Zvaigžņu kustība”, filma “Karstais un enerģiskais Visums”.

13:00 Šovs “Debesis šonakt”, filma “Mūsu bīstamā planēta”.

15:00 Multfilma “Aiz Saules”.

16:00 Multfilma “Hrumka un maģiskā raķete”.

17:00 Šovs “Zvaigžņu laiks”, filma “Ugunskritums”.

Angliski runājošai publikai šovs: “Debesis šonakt”.

OBSERVATORIJA

Observatorija, kas atrodas Jaunrades nama jumta izbūvē, ir aprīkota ar augstas kvalitātes teleskopu, ar kura palīdzību dienas laikā tiek veikti Saules novērojumi. Saules novērojumiem tiek izmantoti divi filtri – spoguļa filtrs palīdz ieraudzīt Saules plankumus, bet ar ūdeņraža filtra palīdzību varam vērot Saules protuberances un uzliesmojumus, ja tādi tajā dienā ir novērojami. Savukārt, vakaros (no septembra līdz aprīlim) vērojam planētas, dubultzvaigznes, miglājus un pat mūsu kaimiņu galaktiku!

Ieteicama iepriekšēja biļešu rezervācija:

  • pa tālruni +37163622805
  • pie Ventspils Jaunrades nama administratora
  • e-pastā: planetarijs.observatorija@ventspils.lv

Novērojumi observatorijā tiek veikti tikai piemērotos laika apstākļos – skaidrā laikā, ja vējš nepārsniedz 12 m/s.

BIĻEŠU CENAS sk. FAILI

Foto no Ventspils jaunrades nama arhīva.