“Vēsturiski aktīvs” Raiskumā
Raiskuma pagasts, Pārgaujas novads

PAR MUMS

Vēsturiski aktīvs Raiskumā ir sociālā tūrisma kooperācija. Veicinot vietējo iedzīvotāju iesaisti Raiskuma tūrisma programmu  veidošanā un norisē, tiem tiek nodrošināta iespējami labākā garša un kvalitāte.

Mūsu uzņēmuma smagsvars un programmu autors ir ANDRIS GEIDĀNS-viduslaiku vēstures entuziasts un pētnieks ar vairāk kā 20 gadu pieredzi tūrismā kā arī  vēsturiskajā rekonstrukcijā. Ceļošanas pieredze, vadot tūristu grupas pasaulē, kā arī dziļi personīga interese par viduslaiku vēstures periodu Latvijā ļauj radīt augstvērtīgākās tūrisma programmas, atklājot viesiem savu dzimto novadu – Raiskumu. Mēs tās saucam par vēstures pēddziņu takām

PIEDĀVĀJUMS UN CENAS

Vēsturiska ekspedīcija ‘’Pa karavadoņa Rūsiņa pēdām’’

Ekskursijas mērķis: dodoties aizraujošā pārgājienā, izzināsim dabā vienu no varonīgākajiem viduslaiku vēstures periodiem Krusta karu laikā (13.gs). 4/5 stundu aktīvs pārgājiens (7-8 km) caur Gaujmalas vienu no senākajiem mežiem, pa Beverīnas ceļu, sasniedzot varenā karavadoņa Rūsiņa pili Sotekli – mūsdienās –  Kvēpenes pilskalnu.

Ekskursijas laikā  būs pieejams viegla bruņojuma komplekts (bruņukrekls, bruņcepure, šķēps), kurā būs iespēja ietērpties un veikt daļu ceļa, tādejādi iepazīstot gan vēsturisko varoņu ekipējumu, gan ceļot citā laikmetā. Paralēli mūsu ceļiem, iemēģināsim viduslaiku ieročus, izveiksim vēsturiskās aktivitātes un nonākot pilskalnā mēģināsim atminēt Rūsiņa pils noslēpumu- kapēc tā bija praktiski neieņemama?

 Programmas vidū piknika pauze ar tēju pie ugunskura Gaujas krastā. Noslēdzošajā daļā minilekcija par Rūsiņa un viduslaiku tēmu, uzskates materiālu demonstrējumi un vēsturiskajās aktivitātes.

Programma piemērota 5-12. klašu skolēniem. Minimālais grupas lielums 10 cilvēki. Pārgājienu sākums no plkst. 10 – 12. Nodarbības ilgums 4-5 stundas.

Cena: 10 EUR/pers, skolotājiem bez maksas.

 

Zaļās klases stāsti. ‘’Ceļojums latvieša senatnē’’

Vēstures minilekciju, demonstrējumu un aktivitāšu komplekss Raiskuma meža Zaļajā klasē.

Aicinam ikvienu pie mums uz Zaļo klasi un izdzīvosiet aizraujošu viduslaiku vēstures nodarbību ciklu brīvā dabā – meža vidē. Zaļā klase ir labiekārtota meža nometne ar jumtu, omulīgu pavardu un vēsturisko aktivitāšu laukumu.

Darbs grupās (katra grupa iziet visus etapus):

  1. Vēsturiskās aktivitātes instruktora pavadībā specializētajā stendu laukumā – šķēpmešana, lokšaušana, nažu mešana mērķī.
  2. Senvietas un senie apbedījumi mums apkārt. Īss pārgājiens apvidū, dosimies uz senvietām (senkapiem) – mācīsimies: kā tās atpazīt dabā, kādas bija apbedīšanas tradīcijas un senkapu veidošanas principi saskaņā ar hronikām, arheoloģiskās liecības dabā.
  3. ”Letu dārgumi” – latgaļu senās (13.gs) rotas un apģērbs- rotu praktiskā un mitoloģiskā nozīme (ko tās liecināja par valkātāju un mūsu senčiem), demonstrējumi, pielaikošana.

Pēc programmas pikniks nometnē pie ugunskura. Paralēli noslēdzošās minilekcijas par viduslaiku tēmu, diskusijas, demonstrējumi.

Programma piemērota : 7-12.klašu skolēniem. Minimālās grupas lielums – 15 cilv.

Cena: 15 EUR/pers, skolotājiem bez maksas.

SVARĪGI

Dalībniekiem iesakām ģērbties atbilstoši laika apstākļiem un dienas pavadīšanai meža apstākļos.

PAPILDUS PAKALPOJUMI.

Nodrošinām ugunskuru, siltu tēju, krūzītes un attiecīgo aprīkojumu līdzpaņemtā ēdiena cepšanai/sildīšanai uz ugunskura (panna, katls, režģis).

 

Foto no “Vēsturiski aktīvs” arhīva.