Arendoles muiža
Arendole, Rožkalnu pagasts, Vārkavas novads

PAR MUIŽU

Arendoles muiža, ieskauta simtgadīgā parkā, atrodas gleznainā vietā Dubnas upes ielokā. Muiža ir viena no arhitektoniski interesantākajām muižām Latgalē, kas jauno laiku nepārbūvēta saglabājusies līdz mūsdienām un ar greznību un savdabību izceļas Latgales muižu arhitektūrā.

Arendoles muižas apbūves kompleksa centrā atrodas kungu nams. Kungu māju grūti pieskaitīt kādam vienam stilam. Ēka būvēta kā medību pils un paredzēta atpūtai, tā vairākas reizes mainījusi saimniekus un attiecīgi pēc viņu gaumes paplašināta ar piebūvēm. Tagadējo veidolu kungu māja ieguvusi 20. gs. sākumā, eklektisma stila pēdējā posmā, kad tās īpašnieks bijis grāfs Plāters-Zībergs.

Līdz 1977. gadam Arendoles kungu mājā bijusi Āmuļu pamatskola, un tad iestājās klusums. No pamestības un lēnas bojāejas to izglābuši Arvīds un Faimja Turlaji, kuri 2001. gadā iegādājās šo īpašumu un uzsāka tā atjaunošanu.

Arendoles muiža un tās jaunie īpašnieki ar savu dziļo pietāti pret kultūras mantojumu atklāj savdabīgu izaicinājumu – cilvēka misijas apziņa spējīga pārvarēt gan ekonomiskus, gan birokrātiskus šķēršļus, spējot saglabāt kultūras mantojumu bez tā prioritāras komercializācijas.

Ceļotāju grupas vasarā, kurām interesē senatnīgums, restaurācijas metodes un skaista daba, ir aicinātas apmeklēt Arendoles muižu pēc iepriekšējā pieteikuma.

PIEDĀVĀJUMS

  • izbaudīt vēsturisku vidi un lauku gaisotni;
  • izzinošas ekskursijas gida pavadībā par Latgales vēsturi un valodu, agrāko dzīvi muižā un cilvēku likteņgaitām, vēsturisko ēku atjaunošanas un restaurācijas procesu;
  • plašās kungu mājas telpas un muižas apkārtni dažādiem pasākumiem, svinībām, koncertiem, fotosesijām un citām radošām izpausmēm;
  • melno pirti, telšu un piknika vietas, laivu nomu.

CENAS

  • Ekskursijas cena skolēniem- 5 EUR (ne mazāk kā 20 cilvēki) Iespēja barteri parka sakopšanas talka pret ekskursiju.
  • Naktsmītne sakot no 20 cilvēkiem – 23 EUR/persona, no 30 cilvēkiem –  20 EUR/persona (cenā iekļautas brokastis)
  • Pusdienas no 7 EUR/persona