Bauskas pils un muzejs
Pilskalns, Bauska

PAR PILI

Pils atrodas Bauskas pilsētas teritorijā, gleznainā ainavā uz zemes strēles starp Mūsas un Mēmeles upi, netālu no vietas, kur, tām saplūstot, veidojas Lielupe. Bauskas pils ansamblis sastāv no divām daļām. Vecākā – Livonijas ordeņpils – ir celta 15. gadsimta vidū, bet līdz mūsdienām ir saglabājušās tikai drupas. Jaunākā – Kurzemes hercogu rezidence – tika uzbūvēta 16. gadsimta beigās.

Bauskas pils raksturo 15.–17. gadsimta militāro būvju arhitektūru Latvijā. Tās vecākā daļa ir vienīgais speciāli ugunsšaujamo ieroču lietošanai celtais Livonijas ordeņa cietoksnis, bet jaunākā daļa – ar bastioniem, aizsardzības sienām un zemes vaļņiem nocietināta rezidences tipa pils.

PIEDĀVĀJUMI UN CENAS

Tematiskās ekskursijas

“Ģērbšanās kultūra Kurzemes hercogistē”

Programma iepazīstina ar modi, ģērbšanās kārtību un manierēm Kurzemes hercoga galmā 16.gs. beigās – 17.gs. sākumā. Pasākuma noslēgumā apmeklētāji ieģērbj kādu no grupas dalībniekiem manierisma perioda galma dāmas kostīmā vai kopīgi apģērbj manekenu.

Izmaksas –  30, – Eur (latviešu v.), 35,- Eur (krievu v., angļu v.) par programmas vadīšanu + muzeja ieejas biļete (1,- Eur pieaugušajiem, 0,50 Eur mācību iestāžu audzēkņiem)
15,- Eur vēsturiskā kostīmā izmantošana ekskursijas laikā
Valodas – LV, RUS
Maksimālais dalībnieku skaits grupā 30 cilv.
Aptuvenais ilgums: 1h 30min.

“Deju stunda galmā” (ar renesanses laika deju mācīšanu)

Apmeklētāji iepazīstas ar galma sadzīves kultūru un deju nozīmi galmā. Grupas dalībnieki kopīgi ar vēsturiskā kostīmā ģērbtu programmas vadītāju mācās renesanses dejas.
Izmaksas – 45,00 Eur (latviešu v.), 50,00 (angļu v., krievuv.) par programmas vadīšanu  + muzeja ieejas biļete (1,00 Eur pieaugušajiem, 0,50 Eur mācību iestāžu audzēkņiem)
Valodas – LV, RUS, ENG
Maksimālais dalībnieku skaits grupā – 40 cilv.
Aptuvenais ilgums: 1h 30min

Izstādes

“Tērps un rotas Kurzemes hercogistē 1561 – 1620”

Izstāde ir vēstījums par modes izmaiņām Kurzemes hercogistē divu paaudžu – pirmā Kurzemes hercoga Gotharda un viņa dēlu Frīdriha un Vilhelma valdīšanas laikā, kā arī par modes īpatnībām hercoga radu apģērbā dažādās Ziemeļeiropas valstīs ap Baltijas jūru 16.gs. beigās 17.gs. sākumā.

Apskatāmi hercogu Ketleru portreti un to attēli, kuros Kurzemes hercogs Gothards, viņa ģimenes locekļi un radi redzami ģērbti laikmetam raksturīgos parādes tērpos orģinālas 17.gs. tērpu detaļas un fragmenti, Bauskas pils arheoloģiskajos izrakumos atrasti šūšanas piederumi – šķēres, gludeklis, podziņas, āķīši, krellītes u.c. dokumenti no Kurzemes hercogistes arhīva – izšuvuma raksta zīmējums, greznošanos ierobežojošs rīkojums, rēķins par audumiem, tērpu piegrieztņu kopijas no 16. – 17. gs. iespiestām drēbnieku meistaru grāmatām un speciāli izstādei šūtu, vēsturisko tērpu komplektu atdarinājumi.

Ieejas biļete: 1 EUR pieaugušie, 0,50 EUR mācību iestāžu audzēkņi, bērniem līdz 7.g.v. bezmaksas

Izstāde “Bauskas pils – militārs nocietinājums”

Izstāde veltīta Bauskas pils aizsardzības sistēmas attīstībai laika posmā no 15.gs. vidus līdz 18.gs. sākumam. Bauskas pils nocietinājumi salīdzināti ar līdzīgām aizsargbūvēm Rietumeiropā un Viduseiropā. Eksponēti Bauskas pils 17.gs. nocietinājumu plāni, kauju skatu gravīras, arheoloģisko izrakumu materiāli – lodes, ložu lejamās standziņas, lielgabals u.c.. Bauskas pils arheoloģiskajos izrakumos atrastās militārās senlietas parāda ieroču attīstības līmeni Poļu – zviedru kara un Ziemeļu kara laikā. Izstādīti ieroči no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja un Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma.

Ieejas biļete: 1-, EUR pieaugušie, 0,50 EUR mācību iestāžu audzēkņi, bērniem līdz 7.g.v. bezmaksas.

Bauskas pils vēstures ekspozīcija

Bauskas pils austrumu korpusa telpās iekārtotā ekspozīcija veltīta vēsturiskajiem notikumiem, kas saistīti ar Livonijas ordeņa pils celtniecību 15.gs. vidū, Jaunās pils (Kurzemes hercogu rezidences) tapšanu 16.gs. nogalē, cietokšņa likteni Livonijas kara, poļu – zviedru karu un Ziemeļu kara laikā, kā arī pils izpētes un atjaunošanas sākumu. Izstādītie materiāli rada priekšstatu par Bauskas novada senāko apdzīvotību un zemgaļu kultūru pirms vācu iebrukuma.

Informācija par Bauskas pili sniegta uz Latvijas vispārējās vēstures fona, ilustrējot to ar attiecīgā laikmeta kartēm, dokumentiem un seniem attēliem.

Ekspozīcijā pirmo reizi bagātīgi rādīti Bauskas pils arheoloģiskajos izrakumos atrastie priekšmeti, kuri dokumentē ne tikai pils būvvēsturi un saistību ar militārajiem konfliktiem, bet arī pils iedzīvotāju, tai skaitā Kurzemes hercogistes galma, sadzīvi.

Ieejas biļete: 2,- EUR pieaugušie, 1,- EUR mācību iestāžu audzēkņi, bērniem līdz 7.g.v. bezmaksas.

Foto no Bauskas pils muzeja arhīva.