Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejs
Ķeguma prospekts 7/9, Ķegums, Ogres novads

PAR MUMS

Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejs atrodas līdzās Ķeguma hidroelektrostacijai − vietā, kur 1939. gada oktobrī uzsākta videi draudzīgas enerģijas ražošana Latvijas tautsaimniecības attīstībai un valsts vienotai elektroapgādei. Muzeja ekspozīcija ikvienam interesentam – no zinātkāra bērna līdz nozares ekspertam sniedz zināšanas par nacionālo enerģētikas mantojumu, enerģētikas industrijas un Latvenergo koncerna attīstību.

Muzejs piedāvā interaktīvas iespējas un izglītojošas nodarbības enerģētikas vēstures un nozares attīstības izzināšanai, veicinot skolēnu interesi par eksaktajiem mācību priekšmetiem un inženiertehniskajām profesijām.

Izglītojošā nodarbība “Ekspedīcija Enerģētikas muzejā” ir īpašs izzinošs piedzīvojums un enerģiski kopā pavadīts laiks, meklējot atbildes uz jautājumiem par enerģētikas mantojumu, industrijas attīstību un enerģijas ražošanu AS “Latvenergo”. Muzejs piedāvā 5 izglītojošas nodarbības.

Ekspozīcijā ir jauns interaktīvs eksponāts “Elektrība pilsētā”, kas veidots kā pilsēta, kurai elektrību nodrošina četras dažādas ražotnes – hidroelektrostacija, vēja elektrostacija, termoelektrostacija un saules enerģijas stacija jeb saules paneļi. Apmeklētāji var tās darbināt digitāli vai manuāli. Eksponāts sniedz iespēju aizraujošā veidā izzināt daudzveidīgo enerģijas ražošanu un ar to saistītos fizikas likumus.

Izstāde “Elektrība dara visu” iepazīstina ar 20. gadsimtā Latvijā mājsaimniecībās lietotajām elektroierīcēm, veidojot priekšstatu par sadzīvi pagātnē un ļaujot pārliecināties, cik ātri lietas kļūst par vēsturi.

UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās fotogrāfa Eduarda Krauca (1898–1977) stikla plašu fotonegatīvu kolekcijas attēlus var skatīt digitālajā izstādē “Ķeguma hidroelektrostacija Eduarda Krauca fotogrāfijās”, kurā soli pa solim var izzināt Ķeguma HES celtniecību 1936. −1940. gadā.

Brīvdabas ekspozīcijā apskatāms unikāls industriālais mantojums – 1905. gada Rīgas elektrotīkla transformatoru apakšstacija, 1939. gadā iedarbinātā Ķeguma spēkstacijas turbīna, 1965. gadā iedarbinātās Pļaviņu HES turbīnas daļa, dažādas elektroenerģijas pārvades un sadales iekārtas.

Bezmaksas ieeja

• Bērniem un skolēniem
  • Apliecības “Goda ģimene” vai “3+ Ģimenes karte” īpašniekiem
  • Skolēnu, studentu un pieaugušo grupu vadītājiem
  • Bāreņiem, personām ar invaliditāti un pavadošām personām
  • Politiski represētām personām
  • Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) biedriem un Latvijas muzeju darbiniekiem

Ieejas biļetes

Studentiem, pensionāriem          1.00 €

Pieaugušajiem                           2.00 €

Maksas pakalpojumi

Izglītojošā nodarbība individuālajiem apmeklētājiem
un grupām (līdz 25 personām)                                                   20.00 €

Gida pakalpojums individuālajiem apmeklētājiem
un grupām (līdz 25 personām). Papildus jāiegādājas ieejas biļete       20.00 €

Enerģētikas mantojums un nozares vēsture attālināti pieejama arī interneta vietnē https://energetikasmuzejs.lv

SVARĪGI

Apmeklējums jāpiesaka divas dienas iepriekš, aizpildot pieteikšanās anketu šeit.

Muzejs atrodas Ķeguma HES-2 teritorijā, Daugavas kreisajā krastā.

Muzejā iespējams norēķināties tikai ar karti internetbankā. Ir nopērkami suvenīri.

Foto no uzņēmuma arhīva.