Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa teātra muzejs
E. Smiļģa iela 37, Rīga

LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejā ir iespēja iepazīt un apskatīt liecības par Latvijas skatuves mākslu visā tās attīstības gaitā līdz mūsu dienām, mudinot un uzturot sabiedrībā interesi par teātri kā nozīmīgu Latvijas kultūras un sabiedriskās dzīves sastāvdaļu. Atklāt Eduardu Smiļģi kā XX gadsimta izcilāko personību Latvijas teātra mākslā.

Programmā “Latvijas skolas soma” – izrāde “Pie horizonta”.

Pastāvīgā ekspozīcija.

Šī brīža muzeja ekspozīcija veltīta latviešu teātra pirmsākumiem, Latvijas Nacionālā teātra vēsturei un Eduarda Smiļģa personībai un daiļradei.

Ekskursijas ar gidu.

Kas ir teātris? Kas ir Eduards Smiļģis? Kāpēc teātra muzejs ir šajā ēkā? Vai atpazīsti Latvijas profesionālos teātrus? Kas ir scenogrāfija? – ekskursijas laikā uzzināsim atbildes ne tikai uz šiem jautājumiem, bet iegūsim arī nelielu ieskatu latviešu teātra vēsturē. Iepazīstināsim arī ar dažādu teātra profesiju pārstāvjiem – ļaujot salīdzināt kā bija TOREIZ un kā TAGAD!

Muzejpedagoģiskās programmas (piemērotas pamatskolas vecuma skolēniem):

• Brigaderes lugas “Sprīdītis” iestudēšana (1. – 5. klase)

Programmas vidusskolēniem

VIDEOFILMA “BLAUMAŅA SKRODERDIENU RAIBAIS MŪŽS”

LKA profesora Jāņa Siliņa un LTV režisores Mārītes Balodes filma (2012), kurā izsekots Rūdolfa Blaumaņa komēdijas „Skroderdienas Silmačos” iestudējumu vēsturei no 1902. gada līdz mūsdienām. Dokumentāro materiālu komentē Nacionālā teātra aktrise Dita Lūriņa.

Programmas ilgums: 60 min

VIDEOFILMA “VĒSTS. INDRĀNI. BLAUMANIS”

LKA profesora Jāņa Siliņa un LTV režisores Mārītes Balodes filma (2013), kurā izsekots Rūdolfa Blaumaņa drāmas „Indrāni” iestudējumu vēsturei no 1904. gada līdz mūsdienām. Dokumentāro materiālu komentē režisors Elmārs Seņkovs.

GUNĀRA PRIEDES DRAMATURĢIJA PĒTERA PĒTERSONA UN ĀDOLFA ŠAPIRO INTERPRETĀCIJĀS

Izglītojošās lekcijas mērķis ir iepazīstināt ar Gunāra Priedes lugu iestudējumu hronoloģiju (sākot no 1955. gada Dailes teātra uzvedumu „Jaunākā brāļa vasara”), akcentējot G. Priedes lugu tematiku, spilgtākos tēlus un māksliniecisko izteiksmes līdzekļu pielietojumu un spilgtākos lomu atveidotājus.

Fotoattēli, videofragmenti no izrādēm „Tava labā slava”, „Zilā”, „Centrifūga”, „Sniegotie kalni”.

RAIŅA “JĀZEPS UN VIŅA BRĀĻI” INTERPRETĀCIJAS

Izglītojošās lekcijas mērķis ir iepazīstināt ar Raiņa traģēdijas „Jāzeps un viņa brāļi” iestudējumu hronoloģiju (sākot no pirmiestudējuma Nacionālajā teātrī 1920. gadā), akcentējot nozīmīgāko uzvedumu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu pielietojumu un spilgtākos lomu atveidotājus.

Stāstījums tiek ilustrēts ar fotogrāfijām no iestudējumiem un videofragmentiem no režisora Arnolda Liniņa 1981. gada uzveduma Dailes teātrī (Jāzeps – Jānis Paukštello) un zviedru režisora Larša Rudolfsona 2000. gada iestudējuma Stokholmas „Orion” teātrī.

RŪDOLFA BLAUMAŅA “PAZUDUŠAIS DĒLS” INTERPRETĀCIJAS

Izglītojošās lekcijas mērķis ir iepazīstināt ar Rūdolfa Blaumaņa bēdu lugas „Pazudušais dēls iestudējumu hrononoloģiju (sākot no pirmuzveduma 1893. gadā Rīgas Latviešu teātrī), akcentējot nozīmīgāko iestudējumu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu pielietojumu un spilgtākos lomu atveidotājus.

Stāstījums tiek ilustrēts ar fotogrāfijām no iestudējumiem un videofragmentiem no Dailes teātra (1983, rež. Varis Vētra) iestudējuma (Harijs Spanovskis – Krustiņš, Vija Artmane – Roplainiete); Valmieras Drāmas teātra diviem iestudējumiem: 1990, rež. Valentīns Maculēvičs, Ģirts Ķesteris – Krustiņš, Roberts Zēbergs – Roplaiņis) un 2002, rež. Māra Ķimele, Kaspars Zvīgulis – Krustiņš, Inese Ramute – Roplainiete, Aigars Vilims – Roplainis.

Programmas ilgums: 60 min

VIDEOPROGRAMMA “ŠEKSPĪRS LATVIJAS UN PASAULES TEĀTROS”

Videoprogrammu veido muzeja speciālista stāstījums un V. Šekspīra lugu iestudējumu fragmenti. Programma sākas ar nelielu ievadu – kadriem, kas filmēti Šekspīra dzimtenē Stretfordā pie Eivonas. Šajā programma tiek demonstrēti fragmenti no dažādām Hamleta interpretācijām – G. Kozinceva filmas ar Innokentiju Smoktunovski titullomā, Valmieras teātrī ar Rihardu Rudāku, Maskavā slavenā vācu režisora Pētera Šteina skatījumā ar jauno zvaigzni Jevgeņiju Mironovu Hamleta lomā, Nacionālajā teātrī O. Krodera režijā ar Ivaru Stoninu, kā arī Liepājas teātrī ar Jāni Makovski Hamleta lomā un Juri Bartkeviču kā Klaudiju. Progammā vēl skatāmi divi Romeo un Džuljetas fragmenti – ar Viju Artmani un Eduardu Pāvulu 1953. g. iestudējumā Dailes teātrī un ar Ilzi Blumbergu un Ģirtu Ķesteri Valmieras teātrī skandalozajā V. Maculēviča interpretācijā, kur visi Monteki runāja latviešu, bet Kapuleti – krievu valodā, bet darbība risinājās XX gadsimta 90. gados nožēlojamā graustu un komunālo dzīvokļu vidē. Programmu noslēdz fragments no Karaļa Līra iestudējuma Jaunajā Rīgas teātrī Māras Ķimeles režijā. Fragmentus komentē muzeja speciālists, uzskatāmi atklājot lugu interpretācijas iespējas teātrī, kā arī saistot fragmentos redzamo ar kultūras vēstures faktiem.

Nodarbības pieteikt pa tālruni 67611893 darbadienās no plkst. 10.00 līdz 17.00

Ieejas biļete muzeja pastāvīgās ekspozīcijas apskatei:

skolēniem, studentiem un pensionāriem – EUR 1.00
pieaugušajiem – EUR 2.00

Muzejpedagoģiskās programmas un videoprogrammas skolēnu grupām:

EUR 1.50 no katra dalībnieka, skolotājam bez maksas

(Muzejpedagoģiskās programmas lūdzam pieteikt iepriekš pa tālr. 67611893)

Gida pakalpojumi:

individuālajam apmeklētājam EUR 6.00

grupas apmeklējumam (sākot no pieciem cilvēkiem) EUR 6.00 + ieejas biļete katram grupas dalībniekam

Bezmaksas biļetes:

• Bērniem līdz skolas vecumam
  • Latvijas Kultūras akadēmijas un Latvijas Kultūras koledžas studentiem
  • Latvijas Mākslas akadēmijas scenogrāfijas nodaļas studentiem
  • Muzeju darbiniekiem
  • ICOM kartes īpašniekiem

Foto no Teātra muzeja arhīva.