Ģīmes dabas taka
Leona Paegles iela 45, Valmiera

Ģīmes  dabas taka ir vides izglītības un infrastruktūras objekts Valmierā.  Taka sākas pie Leona Paegles ielā esošajām Ģīmes upītes slūžām, virs kurām izbūvēta skatu platforma.

Visā takas garumā ir izvietoti informācijas stendi ar dažādiem interaktīviem elementiem un  uzskates materiāliem, tā saturiskā koncepcija balstīta uz trīs pamatelementiem – ūdens, zeme un gaiss. Ūdens izpēte atklāj ūdenī dzīvojošos iemītniekus, to dažādību, ļauj aplūkot tos palielinājumā – uz laipas margām ir izvietoti 48 dažādu Ģīmes upītē un Ģīmes dzirnavu dīķī sastopamu zivju un ūdensorganismu 3D telpiski ciļņi – mulāžas. Paveroties gaisā, iespējams vērot putnus, klausīties to unikālajās dziesmās, naktī vērot sikspārņus, iepazīt ūdensputnu dzīvi. Savukārt, zeme ļauj uzzināt vairāk par šajā teritorijā sastopamajiem augiem, pētīt skudru dzīvi un pūžņa uzbūvi, iepazīt dumbrāju, kā arī Valmieras zemes dzīles.

Lai godinātu latviešu komponista Jāzepa Vītola, kurš 1863.gadā dzimis Ģīmes dzirnavās, piemiņu, pie slūžām iespējams noklausīties J.Vītola Valmierai veltīto skaņdarbu “Valmieras suvenīrs”, ko ierakstā izpilda pianiste Aiva Tauriņa-Šariņa. Šī taka ir arī veltījums ievērojamiem putnu pētniekiem, kuri aizrautīgi strādājuši Latvijas un Valmieras labā, dabas izpētes un izglītošanas jomā – baltvācieši Haralds fon Loudons un Nikolajs fon Tranzē.

Takā izveidots arī skatu paviljons, brīvdabas klase, zemā purva un augstā purva dobe, izvietoti informācijas stendi ar dažādiem interaktīviem elementiem un uzskates materiāliem.

Dabas taka būvēta projekta “Vides izglītības infrastruktūras objekta “Ģīmes upes dabas taka” izveide” ietvaros.

Stāstus par Ģīmes dabas taku noklausies bez maksas, izmantojot Valmieras audiogidu: http://visit.valmiera.lv/lv/iepazisti/audiogids/

Foto no Valmieras TIC arhīva.