Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca
Bruņinieku iela 2, Valmiera

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca, kurai dots viens no Kristus mācekļu vārdiem, ir ne vien pilsētas senās un dramatiskās vēstures lieciniece, bet arī viens no nozīmīgākajiem sakrālās arhitektūras pieminekļiem Latvijā ar labi saglabājušos viduslaiku telpisko struktūru un maz izmainītu ārējo veidolu. Baznīcas celtniecība sākta 1283.gadā. Šajā gadā pirmo reizi rakstos Valmiera minēta kā pilsēta.

Pirmos aptuveni trīssimt gadus celtnē darbojās katoļu draudze, bet kopš 17.gadsimta, kad Vidzeme nonāca zviedru varā, tajā saimniekoja evaņģēliski luteriskā draudze. Kā dievnams celtne nekalpoja vienīgi vairākus gadu desmitus padomju periodā, kad pēc remonta un restaurācijas tā kļuva par novadpētniecības muzeja filiāli.

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca vairākkārt cietusi no karadarbības un ugunsgrēkiem. Īpaši postošs bija krievu karaspēka iebrukums 1702.gadā, kad tika nodedzināta visa pilsēta, bet no baznīcas palika tikai mūri. Šo postījumu dēļ, nav saglabājušies viduslaiku mākslas darbi.

1883.gadā par Valmieras Sv. Sīmaņa draudzes mācītāju kļuva pirmais latvietis – Jānis Neilands (1840-1915), kas piedalījies Bībeles un Vidzemes dziesmu grāmatu jaunizdevumu sagatavošanā.

Atjaunotajā baznīcas tornī izveidota izstāžu zāle, savukārt no torņa skatu laukuma paveras Valmieras panorāma. Pa ceļam uz torni iespējams piestāt un aplūkot gan baznīcas pulksteņa mehānismu, gan baznīcas zvanus.

Stāstus par Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu noklausies bez maksas, izmantojot Valmieras audiogidu: http://visit.valmiera.lv/lv/iepazisti/audiogids/

IEEJAS MAKSA

Torņa apskates biļešu cenas:

  • Pieaugušajiem 2 EUR
  • Skolēniem, studentiem un pensionāriem 0.50 EUR
  • Ģimenes biļete 4 EUR (2 pieaugušie un bērni)

Foto no Valmieras TIC arhīva.