Dabas parks “Engures ezers” izveidots 1998. gadā un tajā ietilpst ne tikai Engures ezers un zemes ap to, bet arī Rīgas jūras līča piekraste no Mērsraga līdz Engurei, kā arī meži starp piekrasti un ezeru.
Parkā vairāk nekā 40 gadus Engures ezera krastā atrodas Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauku bāze. Ceļotājiem un interesentiem apskatāmi dzīvnieku aploki un Orhideju taka. Ezera krastā atrodas putnu vērošanas tornis.
Aploki savvaļas dzīvei pielāgotiem mājlopiem Engures ezera dabas parkā ierīkoti kopumā vairāk nekā 100 ha platībā. Pie ornitoloģisko pētījumu centra 25 ha lielā aplokā, ganarī Krievragā pie Ķūļciema vēl 36 ha platībās ganās ap 70 liellopu – Latvijas zilās šķirnes, Highlander, Charole, Hereford un Alpengrey govis, kā arī ap 20 Polski Konik šķirnes zirgu.
Lai Engures ezerā mītošie putni un skaistā ainava būtu labāk apskatāmi dabas parka apmeklētājiem, pie ezera (pareizāk sakot – uz pontoniem ezerā) uzbūvēts putnu novērošanas tornis. Līdz tornim ved taka caur savvaļas dzīvei pielāgoto mājdzīvnieku – zirgu un govju ezera krasta ganībām, kas nozīmē, ka jāiet garām dzīvniekiem, tādēļ jābūt uzmanīgiem.
Dabas parka “Engures ezers” palieņu pļavas, zāļu purvi un mitrie meži var lepoties ar lielu orhideju dzimtas sugu daudzveidību – Engures apkaimē aug 22 no Latvijā sastopamajām 32 orhideju dzimtas sugām. Dabas parkā varat apskatīt bagātīgas mušu ofrīdas audzes – tā ir ļoti reta orhideja, kas sastopama tikai Kurzemē. Lai dabas parka apmeklētājiem dotu iespēju aplūkot šīs interesantās augu sugas, ierīkota Orhideju taka.
Kopējais takas garums ir 3,5 km, tā sākas netālu no Engures Ornitoloģisko pētījumu centra, līkumo caur kalcifīlajiem purviem un mežam putnu novērošanas torņa virzienā, un aizvijas tālāk – gar atjaunoto ezera piekrastes pļavu, kurā mīt govis un zirgi. Takas sākumā novietotajā informācijas zīmē attēlotas ne tikai apkārtnē sastopamās orhidejas.
Foto no Tukuma TIC arhīva.