Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči”
“Kalāči”, Liepas pagasts, Cēsu novads

Eduarda Veidenbauma (1867-1892) muzejs „Kalāči” ir vieta, kur no piektā dzīves gada aug, mācās, strādā un arī mirst slavenais latviešu dzejnieks. Kā muzejs „Kalāči” pastāv no 1958. gada.

Memoriālajā mājā apskatāma jauna, mūsdienīga, interaktīva ekspozīcija “Vairāk gaismas” par dzejnieku un viņa ģimeni, savukārt izstāžu zālē Latvijā plašākā Vidzemes pūra lāžu izstāde un 19. gs. saimniecības piederumi. Plašajā dārzā apskatāms E. Veidenbauma piemineklis (autors L. Blumbergs), Eduarda tēva stādītie ozoli un dārza stūrī paslēpusies neliela guļbūve – bieži daudzinātā Veidenbauma klētiņa, kurā dzejnieks mitinājies pa vasarām.

Dīķmalā īsta melnā pirts, kā arī iekārtota piknika vieta, kur pēc ekskursijas jauki pasēdēt pie ugunskura.

• skolēniem – 1,00 EUR
  • pieaugušajiem 2,00 EUR
  • bez maksas – pirmsskolas vecuma bērniem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem (uzrādot apliecību sociālo garantiju nodrošināšanai), Invalīdiem, bērnunamu, internātskolu, speciālo skolu, specializēto sociālās aprūpes centru audzēkņiem; skolotājam/ai vai audzinātājam/ai, kas pavada audzēkņu grupu;
  •  programmas cena 10,00 Euro/ grupai

MUZEJPEDAGOĢISKĀS PROGRAMMAS (programmas pieejamas klātienē, izbraukumos un attālināti):

1. “E. Veidenbauma iedvesmota dzejas stunda” I (Interaktīva nodarbība, kuras laikā ar sajūtām, noskaņām, asociāciju spēles palīdzību tiek iepazīta E. Veidenbauma dzeja).
  2. “E. Veidenbauma iedvesmota dzejas stunda” II (Interaktīva nodarbība – iepazīšanās ar E. Veidenbauma dzeju, dzejas radīšanas darbnīca, izmantojot spēles, neformālās izglītības metodes, “spēlēšanās ar dzeju”).
  3. “E. Veidenbauma personības un vērtību iepazīšana” (E. Veidenbauma personības un vērtību iepazīšana, salīdzināšana ar savām vērtībām izmantojot dažādas neformālās izglītības metodes un spēles).
  4. “Pazudis Veidenbaums” (Orientēšanās spēle pa muzeja teritoriju, meklējot atbildes uz jautājumiem par E. Veidenbaumu un muzeja teritorijā esošajiem objektiem).
  5. “Eduarda un Kārļa piedzīvojumi” “Kalāčos” (Programma ar radošām un izglītojošām aktivitātēm, lai iepazītu muzeju un bērnu dzīvi laukos
    pirms 150 gadiem).
  6. “Atrodi dzeju sevī” – labbūtības, radošās rakstīšanas programma 9. -12. klašu skolēniem
  7. “Dzeja. Drāma. Mēs.” ( E. Veidenbauma dzejā un drāmas metodēs balstīta nodarbība sociāli emocionālo prasmju attīstīšanai. 2023. gadā BEZMAKSAS)
  8. ”Pirmā psiholoģiskā palīdzība ar Veidenbaumu” ( E. Veidenbauma dzīves, personības stāstā balstīta nodarbība par jauniešu mentālo veselību. 2023. gadā BEZMAKSAS )

Vienas dienas piedzīvojumu un sajūtu ekskursija “Viena diena Cēsu pusē” – Veidenbauma iepazīšana, sarunu un radošās rakstīšanas darbnīca “Kalāčos”, pīrāgu cepšana un pusdienas “Maizes mājā”, fiziskās aktivitātes un izzinošs pārgājiens Ērgļu klintīs ar dabas gidi Sigitu.

Programmas maksa – 1 EUR no skolēna +10 EUR no grupas E. Veidenbauma memoriālajā muzejā “Kalāči”, 7 EUR pīrāgu darbnīca + 3EUR pusdienas “Maizes mājā” un 5 EUR Ērgļu klinšu piedzīvojums;

PAPILDUS PIEDĀVĀJUMI

• Pieejama piknika vieta (galdi, soli, labiekārtota ugunskura vieta, lapene);
  • muzeja pamatekspozīcija, izstāžu zāle un WC  ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Foto no muzeja privātā arhīva