“Augšstāva lievenī stāvēt bija tas pats, kas atrasties pasaules centrā: uz trim debesu pusēm- pāri Alaukstam, kura spožais līmenis, lai gan divu kilometru attālumā, rādījās kā sudraba bļoda gulam turpat zem lejas stāva logiem, pāri Taunam, kura purvainais krasts varētu būt aprakstīts “ Ezerieša meitā”, pāri septiņsalu Inesim- izplētās desmitiem kilometru tāls novads zilu kalnu pauguru. Šķitums bija tāds, ka nav otras tik skaistas vietas visā pasaulē.”
L. Skalbe
1926.gadā celtā māja saglabājusies savā sākotnējā veidolā. Kopš 1987.gada te darbojas Kārļa Skalbes memoriālais muzejs. Tas aicina ikvienu brīdi pakavēties pasaku un dzejas pasaulē un baudīt krāšņo Piebalgas ainavu. Memoriālajās telpās saglabāts Skalbju dzīves laika iekārtojums, par tā laika dzīvi Saulrietos stāsta ģimenes piemiņas lietas un fotoattēli.
Neatkārtojama ainavu paveras no Kārļa, Lizetes un Ilzes Skalbju kapavietas Vaktskalnā. Kapavieta veidota kā laiva ar vējā plandošu buru, tā simbolizējot Kārļa Skalbes daiļrades romantisko līniju, un reizē tas ir Skalbju dzimtas traģikas simbols.
Apmeklētājiem pieejama gan vasaras māja “Saulrieti”, gan Skalbes dzimtās “Incēnu” mājas.
Incēni
Mazā kalējmājiņa šodien atrodas turpat, kur 1879.gada 7.novembrī pasaulē nāk Kārlis Skalbe- ceļa malā, meža ielokā . Te paiet nākamā dzejnieka bērnības un skolas gadi, te tapis pirmais grāmatā izdotais dzejojums „Pie jūras” (sarakstīts 1897, izdots 1898.), te sarakstīta liela daļa no pirmā dzejoļu krājuma „Cietumnieka sapņi” (1902).
IEEJAS MAKSA
Skolēniem 0,70 EUR
Pieaugušajiem 1,50 EUR
Ekskursija muzejā gida vadībā: 1 grupa 3,00 EUR
Bez maksas: Invalīdiem, pirmsskolas vecuma bērniem, bērnunamu, internātskolu, speciālo skolu, specializēto sociālās aprūpes centru audzēkņiem; skolotājam/ai vai audzinātājam/ai, kas pavada audzēkņu grupu
Foto no Vecpiebalgas TIC un “Orisāre” arhīva.