Kubalu skola — muzejs
Kubalu skola, Sausteres ciems, Dundagas pagasts, Dundagas novads

PAR MUZEJU

Senākais līdz mūsdienām saglabājies guļbūves skolas nams Latvijā (19. gs.). Klases iekārtojums, manteļskurstenis, atjaunota sēta un pastaigu takas.

«1842.gada beigās jaunais skolas nams bija gatavs, liela stalta ēka tais pašos apmēros kā tagad (20 asis gara, asis plata). 1843.g.sākumā pēc Zvaigznes dienas sākas mācības jaunajā skolā.»
Tā bija pirmā un 28 gadus arī vienīgā zemnieku bērnu skola Dundagas muižā.

Klasē Jūs sagaida senie skolas soli, tāfelītes, tinte, rakstāmspalva, 19.gs. tapušie skolēnu proves raksti. Mācīties tik senā skolā, kaut nedaudz, var vienmēr.

Jaunums! Mācību ekskursija Kubalu skolā – muzejā «Mācību stunda senajā skolā»

• Mācību stundu vada gids – skolotājs.
  • Mācību stundā skolēni tiek iepazīstināti ar Kubalu skolas pirmā skolotāja Ernesta Dinsberga biogrāfiju un laiku, kurā skola tapusi, ar Dinsberga laika skolas noteikumiem, kas būs jāievēro.
  • Matemātikas (rēķnams jeb rēķanšen) stundā izmantoti E. Dinsberga sastādītie uzdevumi, kas tiek veikti ar skaitāmiem kociņiem un ar grifelēm uz tāfelītēm.
  • Latviešu valodas (lasšen un rakstšen) stundā skolēni noklausās īsu audioierakstu Dundagas izloksnē, raksta ar rakstāmspalvu un tinti, iepazīstas ar Dundagas izloksnes vārdiem un atrod to sinonīmus literārajā valodā.
  • “Kas vajadzīgs, lai izceptu rupjmaizi” – sarunas laikā skolotājs “tulko” nosauktās sastāvdaļas Dundagas izloksnē.
  • Pārrunas par stundu pie tējas Kubalu skolas uguņnamā.

Paredzamais laiks 60 minūtes

Ja ciemošanās skolas namā būs pieteikta, skolas skursteņnama pavarda vietā kursies uguns.

Jumtistabu dzīvoklī varam iepazīt skolotāja, rakstnieka E.Dinsberga darbus, gara darbinieka mūžā piedzīvoto. Skolā viņš nostrādājis četrdesmit gadus, latviešu literatūrā septiņdesmit. Pavisam iznāk ap pusotra simta E.Dinsberga grāmatu, no kurām daudzas, ievērojot to saturu un tematiku, latviešu valodā sastopamas pirmo reizi.

Atjaunotā saimniecības ēkā piedāvājam ieskatu skolas sētas vēsturē, muzeja etnogrāfisko priekšmetu krājuma kolekcijā.

Pastaigu takas, iezīmējot skolas zemes lietojumu muižas laikā, piedāvā iepazīt skolas sētas ainavu un atpūtas brīdi katram ceļotājam.

Ieejas maksa:

• skolēniem  0,50 EUR,
  •  pieaugušajiem  1,40 EUR,
  •  bez maksas: pirmsskolas vecuma bērniem, bērniem no bērnu namiem un speciālajām skolām, Dundagas novada mācību iestāžu audzēkņiem un skolotājiem, skolotājiem vai audzinātājiem (divām personām), kas pavada audzēkņu grupu, ekskursiju grupas vadītājam vai gidam.

Gida pakalpojumi (Muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstāžu apskate. Ieskats Kubalu skolas sētas vēsturē. Iepriekš pieteiktas tematiskās ekskursijas):

• Grupai līdz 10 personām latviešu valodā, 1 stunda    1,50 EUR
  • Grupai līdz 10 personām svešvalodā (angļu), 1stunda   3,00 EUR
  • Grupai līdz 20 personām latviešu valodā, 1 stunda    5,00 EUR
  • Grupai līdz 20 personām svešvalodā (angļu), 1 stunda    8,00 EUR
  • Grupai līdz 40 personām latviešu valodā, 1 stunda   10,00 EUR
  • Grupai līdz 40 personām svešvalodā (angļu), 1stunda   16,00 EUR
  • Iepriekš pieteiktas tematiskas ekskursijas sagatavošana (norise muzejā)    5,00 EUR
Gida pakalpojumi ārpus muzeja, Dundagas novada teritorijā
  • Iepriekš pieteiktas tematiskas ekskursijas sagatavošana un vadīšana latviešu valodā,
    grupā līdz 30 personas. 1 stunda   17,00 EUR
  • Iepriekš pieteiktas tematiskas ekskursijas sagatavošana un vadīšana svešvalodā (angļu),