Pastariņa muzejs
Zentenes pagasts "Bisnieki", Dzirciems, Tukuma novads

PAR MUZEJU

Muzejs atrodas Tukuma novada Zentenes pagasta Dzirciemā – lauku sētā “Bisnieki”, kur dzimis rakstnieks Ernests Birznieks – Upītis (1871-1960). Muzejs veltīts populāram grāmatu tēlam Pastariņam, kā rakstnieks saukts bērnībā. Pastariņa muzejs ir muzejs bērniem, kas paši vēlas darīt lauku darbus, apgūt tradicionālās spēles un rotaļas, iepazīt Ziemeļkurzemes lauku sētas sadzīvi un tradīcijas, izstaigāt Pastariņa taku un iepazīt Birznieku dzimtas vēsturi.

AKTUALITĀTE

Rudens saulgriežu skoliņa latviskās tradīcijās

No 10. līdz 21. septembrim Pastariņa muzejs aicina piedalīties Rudens saulgriežu skoliņā, lai izzinātu un svinētu saulgriežus latviskās tradīcijās.

Programmā: gatavošanās Rudens saulgriežiem – ražas vākšana, ābolu virtenes gatavošana, tradicionālo saulgriežu ēdienu gatavošana; rudens saulgriežu svinības – spēles un rotaļas, mielasts.

Programmas ilgums: 2 stundas

Dalība individuāliem apmeklētājiem – 4.00 EUR no personas, grupām – skolēniem līdz 20 personām 80.00 EUR.

Iepriekšēja pieteikšanās.

EKSPOZĪCIJAS

Pastariņš mājā, skolā un dzīvē

Atzīmējot rakstnieka Ernesta Birznieka – Upīša 147. dzimšanas dienu, Pastariņa muzejā, skatāma interaktīva ekspozīcija „Pastariņš mājā, skolā un dzīvē”.

Interaktīvā videoprojektorā, kas reaģē uz apmeklētāju rokas kustībām, iespējams skatīt fotogrāfijas no 1871. līdz pat 2017. gadam, kas stāsta par rakstnieka dzīves gaitām, viņa devumu daiļradē, Birznieku dzimtu, kā arī “Bisnieku” sētas ēku atjaunošanu.

Ekspozīcija “Klēts – dzimtas turības spogulis”

Bisnieku klētī izveidotā ekspozīcija “Klēts – dzimtas turības spogulis” apmeklētāju ieved Birznieku dzimtas darba ikdienā un ļauj iejusties galvenajās tradicionālās saimniekošanas norisēs lauku sētā. Fragmenti no E. Birznieka-Upīša triloģijas “Pastariņa dienasgrāmata” sasaucas ar ekspozīcijā redzamajiem priekšmetiem, tēlaini un reālistiski ilustrējot materiālo pasauli, kura bija ikdienišķa un saprotama Pastariņam, taču mūsdienās ir kļuvusi tāla un nezināma vairumam bērnu un pieaugušo.

Klēts telpās eksponēti vairāk nekā 100 etnogrāfiski priekšmeti, kas raksturo Ziemeļkurzemes zemnieka sētas saimniecisko dzīvi 19. gs. beigās-20. gs. pirmajā pusē: sieviešu un vīriešu ikdienas nodarbes, pārtikas produktu uzglabāšanu, lauksaimniecības piederumus, tradicionālos darbarīkus un lauku sētā nepieciešamās iemaņas un amata prasmes.

Ekspozīcija “Ziemeļkurzemes lauku sēta – Pastariņa pasaule”

Ziemeļkurzemes lauku sētas raksturīgais plānojums un ēku funkcija 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā, kad „Bisniekos” dzīvoja rakstnieks Ernests Birznieks-Upītis, bērnībā saukts par Pastariņu.

Apmeklētājiem iespējams salīdzināt abu sētas iekārtojumu, apskatot šobrīd eksistējošās ēkas un maketu – mājiņas, kuras ir tik lielas, lai tajās varētu dzīvot „knēvelīši”.

IZGLĪTOJOŠAS PROGRAMMAS

“Latvieša dzīves gudrība Pastariņa muzejā”

Uzmanības aktivizēšanas rotaļas, sagatavošana veicamajam darbam. „Bisnieku” mājas saimes ļaužu lomu sadalījums bērniem, vadoties no latviešu tautas ticējumiem un dzīves pieredzes. Sviesta kulšana ar dziedāšanu un atjautības uzdevumu minēšanu. Miltu malšana, dažādu labību atšķiršana, miltu sijāšana dziedāšanas (ar kustībām) pavadībā.

“Maizes cepšana Pastariņa muzejā”

Programmas dalībniekiem ir iespēja apgūt maizes cepšanas iemaņas reālā Ziemeļkurzemes lauku sētā, latviešu Tautas rakstnieka Ernesta Birznieka – Upīša (Pastariņa) dzimtajās mājās.

Ieeja – bezmaksas.

Gida pakalpojumi
Muzejā (līdz 10 personām/stundā):

Latviešu valodā: EUR 8.00
Svešvalodā: EUR 15.00

Muzejā (grupā līdz 30 personām/stundā):
Latviešu valodā: EUR 12.00
Svešvalodā: EUR 21.00

Ārpus muzeja (grupā līdz 30 personām/stundā):
Latviešu valodā: EUR 18.00
Svešvalodā: EUR 30.00