Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs
Raiņa bulvāris 28, Preiļi, Preiļi novads

PAR MUZEJU

Muzejs popularizē novadā dzīvojošo iepriekšējo paaudžu radītās un laikmeta jaunradītās materiālās un nemateriālās vērtības ar atbilstošu kolekciju, ekspozīciju, izstāžu un izglītojošo pasākumu veidošanu. Muzeja krājumā 19000 vienības. Tas atspoguļo novada vēsturi, saimniecisko, izglītības un kultūras attīstību, ievērojamu personību lomu dažādos novada un valsts vēstures notikumos.

PIEDĀVĀJUMS

  • Polikarpa Čerņavska keramikas mājā pamatekspozīcijas MŪŽS VIRPAS APĻOTS kopīgais vēstījums ir sirsnīgs stāsts, veltīts Silajāņu keramikas meistaram Polikarpam Čerņavskim (1923-1997). Tā saturu palīdz atklāt muzeja krājuma kolekciju priekšmeti: podnieka virpas, darbarīki un krāšņie keramikas izstrādājumi.

Talsu iela 21. Iepriekšēja pieteikšanās. Tālr. +371 29429630, +371 65322731 E-pasts:cencers@inbox.lv

  • Pamatekspozīciju  Muzeja stāsti Latvijai veido deviņi atsevišķi stāsti par Preiļu kā apdzīvotas vietas vēsturisko ainu no senākajiem laikiem līdz mūsdienām. Ekspozīcijā caur Preiļu novada vēstures materiālajām liecībām un cilvēku dzīvesstāstiem tiek atspoguļoti Latgales pagātnē zīmīgi notikumi, kas ir veidojuši šodienas Latvijas cilvēka dzīves uztveri un viņa vērtības. Ekspozīciju veido deviņi atsevišķi un dizainā atšķirīgi stāsti, kuri kopumā sniedz informāciju par Preiļu zemes  veidošanos un attīstību no vēlā dzelzs laikmeta līdz mūsdienām: Bagātā latgaliete, Muižnieku laikmets, Mana vectēva dzīve vecajā līdumā, Kalējs kala, Latgales brīvības ceļš, Preiļu tirgū, Karoga stāsts, Kas tas ir – kolhozs, Brīvība ielās.

  • 1817. gadā uzbūvētajā un 2006. gadā renovētajā muižnieku Borhu kapelā apskatāmas Latvijas Mākslas akadēmijas studentu veidotās itāļu renesanses gleznotāju darbu reprodukcijas un tēlnieces Ēvī Upenieces skulptūras. Raiņa bulvāris 23.
  • Atklātajā mācību krātuvē Mārga iepazīstina ar 19. gs. sadzīves un iedzīves priekšmetiem, palīdz izzināt pūra lādes saturu. A.Paulāna iela 4.

EKSKURSIJAS

  • Pa Preiļu parku,
  • Uz 19. gs ebreju kapsētu, Holokausta upuru memoriālu un pieminekli ebreju kopienai Preiļos.

Foto no Preiļu TIC arhīva.