Balvu Novada muzejs
Brīvības iela 46, Balvi

PAR MUZEJU

Balvu Novada muzejs izveidots 1989.gadā, atrodas rekonstruētā muižas klētī.

Muzeja krājumu sastāda 25 tūkstoši priekšmetu, kas raksturo bijušā Balvu rajona vēsturi, iedzīvotājus, kultūru no senākajiem laikiem līdz mūsdienām.

Apmeklētājiem ir pieejamas divas interaktīvās ekspozīcijas “Ziemeļlatgales nemateriālais kultūras mantojums’’ un “Ziemeļlatgale Latvijas neatkarībai’’, ekspozīcija “Ģenerāļa Valda Matīsa (1944 – 2010) piemiņas istaba’’, kas iepazīstina ar Brigādes ģenerāli – Valdi Matīsu, un “Balvi senajās fotogrāfijās’’.

Muzejā noris tematiskās izstādes un pasākumi. Kā arī, pēc iepriekšējas pieteikšanās, pieejams plašs muzejizglītojošo programmu klāsts gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Muzejpedagoģiskās programmas

“Iepazīsti Balvus” – nodarbības mērķis ir interaktīvā un saistošā veidā izzināt Balvu vēsturi, pilsētas nozīmīgākos kultūrvēstures objektus un valsts aizsargājamos kultūras pieminekļus. Nodarbība notiek pilsētvidē, muzejs ir sākuma un beigu vieta. Dalībniekiem pieejami 5 vienāda satura maisiņi, ko saņem muzeja telpās. Tajos ielikta Balvu karte ar skaitļiem uz tās, senu fotogrāfiju kopijas un uzdevumu lapa. Dalībniekiem jāizstaigā visi 13 punkti, kas atzīmēti kartē un pie katra punkta ir jāveic norādītais uzdevums. Pēc pārgājiena pa pilsētu, maisiņi ar visu saturu jānodod atpakaļ muzeja speciālistiem.

Nodarbības ilgums aptuveni 2 stundas. (dažāda vecuma skolēniem un pieaugušajiem)

„Kas muzejam vēderā?” – bērni tiek iepazīstināti ar muzeju un tā galvenajām funkcijām, meklējot atbildes uz jautājumiem: “Kas ir muzejs? Kas ir krājums? Ko pēta muzejā?” (Pirmsskolas un jaunāko klašu vecuma skolēniem, saturu variējot dažādu vecumu auditorijai).

“Mini un zini” – programma rosina apmeklētāju iedziļināties mākslā, pamanīt detaļas. Tiek piedāvāta iespēja ar speciālām kartītēm meklēt muzejā esošo priekšmetu detaļas vai gleznu fragmentus. Noslēgumā minēšanas spēle par muzejā redzēto (dažāda vecuma skolēniem).

“Pa lāča pēdām” – programmā bērni pēc norādēm dodas meklēt pazudušo  Lāci. To meklējot, bērni iepazīst Lāča iemīļotākās vietas – Balvu Lāča dārzu un lielo Balvu dižozolu, kur lācim ļoti patīk uzkavēties (pirmsskolas vecuma bērniem un jaunāko klašu skolēniem.)

“No muižas laikiem…” – apmeklētāji tiek iepazīstināti ar Balvu muižas vēsturi, iemītniekiem. Radošais darbs – krāsot, griezt papīra lelles. (Pirmsskolas un jaunāko klašu vecuma skolēniem, saturu variējot dažādu vecumu auditorijai).

Programmas tiks papildinātas sastībā ar gadskārtu ieražām, Latvijas svētkiem un citiem notikumiem. Sīkākai informācijai sekojiet mūsu mājas lapā vai facebook lapā.

Ieejas maksa muzeja izstāžu un ekspozīciju zālēs:

• Pieaugušajiem 3,00 EUR
  • Skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,00 EUR
  • Ģimenes biļete (1-2 pieaugušie ar bērniem līdz 18 gadu vecumam) 4,00 EUR

Bezmaksas muzeja apmeklējums:

• Bērniem līdz 6 gadu vecumam (ieskaitot).
  • Bērnu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas audzēkņiem
  • Personām ar īpašām vajadzībām un to pavadītājam
  • Grupas (ne mazāk par 10 personām) vadītājiem vai pedagogiem (maksimālais vadītāju skaits – 2)
  • Balvu novada izglītības iestāžu audzēkņiem (izstāžu un ekspozīciju apskate)
  • Izstāžu atklāšanas un citu muzeja organizētu bezmaksas pasākumu apmeklētājiem
  • Trešdienās – bezmaksas apmeklējums visiem!

Ekskursijas:

• Ekskursija grupai līdz 10 personām-  20,00 EUR
  • Ekskursija grupai virs 10 personām (par katru personu) – 2,00 EUR

PAPILDUS PIEDĀVĀJUMI

Muzeja pagrabstāvā darbojas kafejnīca.

Foto no Balvu muzeja arhīva.