Lizuma novadpētniecības ekspozīcija
Lizums, Gulbenes novads

Lizuma novadpētniecības muzejs ir izvietots Lizuma muižas pilī, kurā kopš 1937.gada ir atvērta skola, šobrīd Lizuma vidusskola. Muzeja ekspozīcijas uzsāka veidot Lizuma pamatskolas vēstures skolotāja Olga Dāve 1968.gadā. 1997.gadā muzejs kļūst par Lizuma pagasta novadpētniecības muzeju.

Muzejā var uzzināt Lizuma vēsturi no senatnes līdz pat mūsdienām. Jūs patīkami pārsteigs sakoptā un restaurētā skolas vide, aka puspagrabā, novadnieku muzejam mantojumā atstātās vēsturiskās lietas. Muzejā ir iespēja patrenēties glītrakstīšanā ar spalvu un tinti

Muzeja gidi ar prieku Jums piedāvās iespēju apskatīt vēsturiskās un mūsdienu ēkas, uzzināt informāciju par tām personībām, kas tās apdzīvojušas un saglabājušas, aizvedīs uz Lizuma konfekšu gotiņu cehu, vienīgo Latvijā, kurā joprojām tiek izmantots roku darbs produkcijas pakošanā u.c.

Gida stāstījums jums dos iespēju iejusties senatnē un savām acīm ieraudzīt tā pielietojumu mūsdienās.

Lizumā uz katra soļa savijas pagātne ar tagadni, to ir vērts redzēt.

IEEJAS MAKSA (gida pakalpojums iekļauts)

• skolēniem – 1,00 EUR
  • pieaugušajiem – 2,00 EUR
  • bez maksas –  grupu vadītājiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām (ar apliecību), Lizuma skolas absolventiem (atbildot uz 2-3 jautājumiem)

SVARĪGI

• Muzejā ienākot iejusties tā radītajā gaisotnē, jautāt, interesēties un smaidīt.
  • Novērtēt muzeja eksponātus no attāluma, apbrīnot, jūsmot, neatstāt uz tiem savus pirkstu nospiedumus.

PAPILDUS IESPĒJA APSKATĪT LIZUMA PAGASTĀ

Gleznotāja Jāņa Brektes memoriālā māja “Saulieši” Lizuma pagastā –  bijusī Lizuma muižas kalpu māja, celta 19.gadsimta sākumā. Bēniņos ir plaša 3 paaudžu dzimtas profesionālo mākslinieku ekspozīcijas zāle, kur izstādītas gleznas, grafikas, instalācijas, objekti un keramika. Atsevišķa telpa veltīta dzimtas vaļaspriekam.

Atvērta apmeklētājiem no 1.05. līdz 31.10. Aptuvenais ekskursijas ilgums – 1 h.
Ieeja – tikai ar iepriekšēju pieteikšanos pa tālr. +371 29956652. Minimālais ziedojums no cilvēka – 3 eiro.

Apsīšu Jēkaba dzimtās mājas “Kalaņģi”. Atpūtas brīdis lauku mājā, klausoties stāstus par rakstnieku. Pārgājiens pa Apsīšu Jēkaba takām. Ir ugunskura un telšu vieta.

Atvērtas apmeklētājiem visu gadu. Apmeklējums iepriekš jāpiesaka pa tālr. +371 22001973

Velēnas Ev.Luteriskā baznīca –valsts nozīmes kultūras piemineklis. Viena no skaistākajām baznīcām Latvijā. Neogotikas stilā celtā ēka iesvētīta 1898.gadā. Baznīcā iekārtota pastāvīga ekspozīcija par baznīcas un draudzes vēsturi.

Baznīcas apmeklējums iepriekš piesakoties: Laila Uiska 28785002, e-pasts: velenasbaznica@gmail.com

Ziedojums no cilvēka – 1 eiro

Foto no muzeja arhīva.