Muzejs “Andrupenes lauku sēta”
Skolas iela 5, Andrupene, Krāslavas novads

Par ekspozīciju

XX gs. būvju komplekss: lauku māja (pārvesta uz muzeju 100-gadīga būve), klēts, melnā jeb dūmu pirts, smēde, podnieku darbnīca ar cepļa telpu. Tajās izvietoti senie darbarīki un sadzīves priekšmeti. Muzejā ir 2 telpas semināru un svinību organizēšanai.
Iepriekš piesakoties, var nogaršot Latgales kulinārā mantojuma „brīnumus” – kļockas, kuģeli, grūbu putru, ko Andrupenē sauc ”pancaks ar cymusu”, asuškas, sieru, sviestu ar ķiplokiem un zaļumiem, zāļu tēju.
Pēc sātīgas maltītes var izstaigāt Andrupenes purva taku ar reibinošu vaivariņu smaržu, sārtu dzērveņu klājumu un skanīgām putnu balsīm.

Piedāvājums

  • ekspozīcijas apskate,
  • Latgales kulinārā mantojuma ēdienu degustācija,
  • muzikāli priekšnesumi,
  • kāzu viesu uzņemšana,
  • semināru un svinību zāles,
  • meistardarbnīcas: keramika, kulinārija, skalu dekori.

Muzejā tiek piedāvātas trīs muzejpedagoģiskās programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros: 

1.Latgales maizes stāsts
Mērķis – veidot priekšstatu par rudzu maizes gatavošanas procesu, ierauga gatavošanu, maizes pagatavošanai nepieciešamajiem traukiem, Latgalei raksturīgo terminoloģiju, maizes cepšanu un ar to saistīto tradīciju piekopšanu Latgalē. Programma piemērota gan pirmsskolas iestāžu vecāko grupu bērniem, gan skolēniem vecuma posmā no 1.-4. klasei, 5.-9. klasei, vidusskolēniem, kā arī studentiem. Nodarbības ilgums – stāstījums un paraugdemonstrējumi – 40 min, ar praktisko darbošanos un maizes cepšanu – līdz 1,5 h (atkarībā no grupas lieluma).

2. No māla līdz keramikai Latgalē
Mērķis – veidot priekšstatu par māla izmantošanas daudzveidību, nozari un tās specifisko attīstību Latgalē, īpaši pievēršoties tradicionālajām Latgales podnieku prasmēm. Programma piemērota gan pirmsskolas iestāžu vecāko grupu bērniem, gan skolēniem vecuma posmā no 1.-4. klasei, 5.-9. klasei, vidusskolēniem, kā arī studentiem. Nodarbības ilgums – stāstījums un paraugdemonstrējumi – no 30 – 45min, ar praktisko darbošanos ar mālu – līdz 1 h (atkarībā no grupas lieluma).

3. Latgales linu stāsts
Mērķis – Sniegt priekšstatu par linu kultūru, kā nozīmīgu Latvijas, īpaši Latgales, kultūras identitātes daļu, kā arī par 20.gs. sākumā vēl aizvien praktizētajiem linu apstrādes etapiem. Programma piemērota gan pirmsskolas iestāžu vecāko grupu bērniem, gan skolēniem vecuma posmā no 1.-4. klasei, 5.-9. klasei, vidusskolēniem, kā arī studentiem. Nodarbības ilgums – stāstījums un paraugdemonstrējumi – ap 30, ar praktisko darbošanos ar līdz 1 h (atkarībā no grupas lieluma).

CENA

  • Skolēniem, studentiem, pensionāriem, personām ar invaliditāti: 2,00 eiro/biļete
  • Pārējām personām: 4,00 eiro/biļete
  • Muzejpedagoģiskās programmas maksa 5,00 eiro no skolēna