Ziemassvētku kauju muzejs
“Mangaļi”, Valgundes pag., Jelgavas novads

Iepazīsti un sajūti Pirmā pasaules kara vēsturi vietās, kur pirms simts gadiem notika leģendārās Ziemassvētku kaujas!

Latvijas Kara muzeja filiāle “Ziemassvētku kauju muzejs” atrodas Jelgavas novada Valgundes pagasta “Mangaļu” mājās.

Muzeja teritorijā saglabājušies unikāli I pasaules kara lauka fortifikācijas elementi, kas saistīti ar leģendārajām Ziemassvētku kaujām. Ziemassvētku kauju muzeja brīvdabas ekspozīcijā autentiskā vietā rekonstruēts nocietinājumu sistēmas posms- blindāža un daļa no vācu aizsardzības pirmās līnijas- “vācu vaļņa”, kas ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā.

PIEDĀVĀJUMS

Muzeja iekštelpās iespējams aplūkot izstādi “Latviešu strēlnieku Ziemassvētku kaujas”. Vairāk kā 200 fotogrāfijas, kauju shēmas un Tīreļpurva apkārtnē atrastie priekšmeti sniedz interesantas vēsturiskas liecības par tā laika notikumiem. Iekštelpās apskatāms arī lielākais kauju vietu makets Latvijā, kurā attēloti vairāki kvadrātkilometri Ziemassvētku kauju teritorijas ar I pasaules kara nocietinājumiem.

Iekštelpu ekspozīciju apskate ārpus darba laika pirmdienās un svētdienās, ir iespējama iepriekš piesakoties.

Meklēšanas spēle – “Izlūku taka Ziemassvētku kauju muzejā”

Izzinoši, atjautīgi un fiziski uzdevumi, kas būs jāpaveic muzeja iekštelpu un brīvdabas ekspozīcijā, treniņu laukumā un mežā. Uzdevumi pamatā paredzēti ģimenēm ar bērniem, bet interesanti varētu būt ikvienam. Katrs, kurš vēlas piedalīties šajā vēsturi izzinošajā spēlē, Ziemassvētku kauju muzejā (muzeja darba laikā) var saņemt karti ar veicamo uzdevumu aprakstiem un rēķināties ar vismaz 30 – 40 minūtēm uzdevumu veikšanai. Dalība spēlē – bezmaksas.

Ziemassvētku kauju muzeja izzinošā taka

  • Izzinošā taka 7.2 km garumā, sadarbībā ar Latvijas Valsts mežiem, izveidota Ziemassvētku kauju vietās.
  • Takas sākums un beigas atradīsies Ziemassvētku kauju muzejā Jelgavas novada Valgundes pagasta “Mangaļos” un tās maršruts plānots pa 1.latviešu strēlnieku brigādes uzbrukuma ceļu 1917.gada 5.janvārī.
  • Takas maršruts piesaistīts interesantākiem objektiem, kas saglabājušies līdz mūsdienām un apmeklētājiem ļaus labāk izprast Ziemassvētku kauju vietu saglabātības unikalitāti.
  • Informācijai par objektiem uzstādītas informatīvas planšetes 13 vietās, kas ļaus plašākai sabiedrības daļai iepazīt vēstures liecības (fortifikācijas būvju paliekas, vēsturiskas inženiertehniskas būves un precīzi identificējamas vēsturisku notikumu vietas), kuras līdz šim bieži vien palika informatīvā un praktiskā ziņā nepieejamas.
  • Izzinošā taka pieejama pastāvīgi.

CENAS

  • Muzeja iekštelpu un āra ekspozīcijas apmeklējums – bez maksas
  • Ekskursija gida pavadībā: latviešu valodā – 10,00 EUR, angļu, krievu valodās – 15,00 EUR no grupas;
  • Izglītojošā nodarbība “Latviešu strēlnieks Ziemassvētku kaujās” –  30,00 EUR no grupas.

Foto no Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīva.