2.pasaules kara muzejs Aglonā
Daugavpils iela 40, Aglona

PAR MUZEJU stāsta ekspozīcijas īpašnieks Valdis Tumovs:

2020.gada jūnijā muzejam palika 13 gadi, kopš tas vēris durvis apmeklētājiem. Visu kontinentu, daudzu valstu tūristi ir bijuši ciemos. Man vistuvākie ciemiņi tomēr ir mūsu pašu tautieši, jo gandrīz katram ir vectēvs, vecvectēvs , kurš karojis vai omīte, kura ir bijusi izsūtīta. Tāpēc man ir interesanti dzirdēt likteņstāstus no pašiem cilvēkiem. Ar lielu prieku cenšos komentēt tūristu redzēto ekspozīcijā un atbildēt uz viņu jautājumiem.

Grupām novadīt ekskursiju var gids, kurš zin katra priekšmeta vēsturi un tā pielietojumu. Salīdzinoši nelielajā telpā ir 1000+ eksponāti, kuri prasmīgi izvietoti un ir viegli apskatāmi apmeklētājiem, nemērojot garus ceļus un daudzus stāvus.

Tādā atklātā un kompaktā formā arī bij doma pasniegt šo tā laika auru, varbūt smagu auru, taču tajā slēpjas mūsu tautas likteņi, tie bija smagi likteņi, jo, bieži vien, bez izvēles iespējas un ar smagiem zaudējumiem.
Tas jāzin nākamajām paaudzēm, jāsaprot, kas notika Latvijā, ko bija jāpārdzīvo smagajā karu periodā, lai
saprastu , cik dārga ir brīvība un miers.

Laipni gaidīti gan lieli, gan mazi !

Muzeja kodols ir 2. pasaules kara konflikta ieroči. Ir apskatāmas arī formas, munīcija, sadzīves priekšmeti, lidmašīnu atlūzas utt. Kā visdārgākā un unikālākā ir feldpost (karalauka) vēstuļu sarakste starp oberleitenantu Augustu un viņa mīļoto Martu piecu kara gadu garumā. Dialogs vēstulēs starp diviem viens otru mīlošiem cilvēkiem ar laimīgām beigām. Fonā var skatīt to laiku hroniku. Ekspedīcija nav politizēta, bet gan vienlīdzīgi sadala abas karojošās puses. Šeit nav ne labo, ne slikto, varbūt tāpēc ir viegli skatāma un patīk apmeklētājiem.

CENAS

Pieaugušajiem – 3,50 EUR

Skolēniem – 2,50 EUR

Foto no muzeja arhīva.