2.pasaules kara muzejs Aglonā
Daugavpils iela 40, Aglona, Preiļu novads

PAR MUZEJU stāsta ekspozīcijas īpašnieks Valdis Tumovs:

Otrā pasaules kara ekspozīcija Aglonā šogad svinēja nu jau 16 sezonu.

Pa šo laiku bijis daudz lielu un mazu apmeklētāju, daudz runāts, daudz arī dzirdēts. Arī šodienas notikumi Ukrainā atstājuši savu nospiedumu muzeja gaisotnē. Var vilkt paralēles šodienai ar tiem tālajiem 40-to gadu notikumiem, atrast atšķirības mērķos un metodēs, taču kara būtību tas nemaina.

Ik pa laikam rodas ambīciju pilni vadoņi, kuri mērķu sasniegšanai izmanto jebkuras metodes, tai skaitā agresijas  ar armijas palīdzību pielietošanu, nerēķinoties ar cilvēku dzīvībām.

Sešpadsmit gadu laikā kolekcija ir bagātīgi papildinājusies ( ir vairāk kā tūkstotis eksponātu ) un mēs arvien turpinām meklēt eksponātus ne tikai Latvijā, bet arī  citās valstīs, tāpēc ekspozīcija nepārtraukti mainās un pilnveidojas.

Ir notikušas izmaiņas arī pieejamo pakalpojumu piedāvājumā:

1) Tagad ir  iespēja apskatīt un nofotografēties āra ekspozīcijā, kur ir izstādīti  lielizmēra kara priekšmeti. Arī iekštelpā, skolēniem tik tīkamais eksponāts – motocikls ar blakusvāģi, tagad ir papildināts ar ķiverēm, uniformām un ieroču maketiem, kurus var izmantot kā rekvizītus, lai uztaisītu kādu bildi par piemiņu no apmeklējuma.

2) Jaunums arī ir neliels, bet populārs, suvenīru tirdziņš ar dažādiem tematiskiem izstrādājumiem.

Programmas sākumā, kā jau visus šos gadus, tiek izstāstīts īss informatīvs ievads ar iespēju skolēniem  uzdot jautājumus un saņemt atbildes.

Šī vēstures tēma šodien ir vairāk nekā aktuāla un bērniem pie mums patīk, tāpēc gaidām ciemos gan lielos, gan mazos!

Muzeja kodols ir 2. pasaules kara konflikta ieroči. Ir apskatāmas arī formas, munīcija, sadzīves priekšmeti, lidmašīnu atlūzas utt. Kā visdārgākā un unikālākā ir feldpost (karalauka) vēstuļu sarakste starp oberleitenantu Augustu un viņa mīļoto Martu piecu kara gadu garumā. Dialogs vēstulēs starp diviem viens otru mīlošiem cilvēkiem ar laimīgām beigām. Fonā var skatīt to laiku hroniku. Ekspedīcija nav politizēta, bet gan vienlīdzīgi sadala abas karojošās puses. Šeit nav ne labo, ne slikto, varbūt tāpēc ir viegli skatāma un patīk apmeklētājiem.

Pieaugušajiem – 5.00 EUR

Skolēniem – 4.00 EUR