Pļavas muzejs Kaldabruņā
Kaldabruņas skola, Kaldabruņa, Rubenes pagasts, Jēkabpils novads

PAR MUZEJU

Pļavas muzejs ir izveidots senlaicīgā ēkā, kas reiz kalpojusi kā skola. Šobrīd telpai un apkārtnei jaunu dzīvi ir piešķīrusi biedrība “Ūdenszīmes”. Šeit skatāma oriģināla ekspozīcija, kas veidota kā cilvēka dzīves gājums, saistībā ar dabu un latviešu tautas tradīcijām. Atsevišķas ekspozīcijas veltītas smilgām, aizsargājamajiem augiem, Latvijas dabisko pļavu augiem.

Latviešu etnogrāfijas un zīmju lasīšanas stundu var piedzīvot, aplūkojot un “lasot” Kaldabruņas Māras jostu. Par senlaiku dziedniecību un psiholoģiju vēsta “Vārdnieku Vainags”.

Atsevišķs pārdzīvojums ir multimediju ekspozīcija „Pusnakts pļavā”. Šai videomateriālā ir iekļautas zināšanas, tēli, skaņas un ainavas, kas stāsta par tām mūsu tautas tradīcijām, kas saistās ar notikumiem pēc krēslas iestāšanās. Putni, kas lido naktī, mazie nakts dzīvotāji, kas rosās zem saknēm. Ārstniecības augi un, protams, Vasaras saulgriežu tradīcijas. Kopumā ekspozīcijas noskatīšanās ilgst 40 minūtes, taču iespējams izvēlēties arī kādu atsevišķu fragmentu.

Ekspozīcija apskatāma tikai gida pavadībā.

MUZEJA TERITORIJA

Pļavas muzeja teritorijā var iepazīties ar ārstniecības augu dārzu un aizsargājamo augu paraugstādījumiem. Ir piknika vieta, atraktīvas platformas kokos, kur iespējams pat sarīkot neliela kora koncertu. Laikā no jūlija līdz septembrim teritorijā apskatāma siena skulptūru izstāde. Liela formāta siena skulptūras šeit top katru gadu jūlija pirmajā nedēļā, plenēra “Siena dienas” laikā.

Jaunums! Izziņas pārgājieni dabā pamatskolas vecuma skolēniem.

Koku silueti, pēdas sniegā, putnu vērošana vēlā rudenī, ziemā un agrā pavasarī – to visu izzināsiet dabā kopā ar vides gidu Leldi Uzkuri.

Izmantojam darba lapas, lai rudens, ziemas un pavasara periodā spētu orientēties dabā – pazīt zvēru pēdas, atšķirt kokus pēc mizām un zariem, ieklausīties Latvijā ziemojošo putnu balsīs un citas lietas, ko varam ieraudzīt esot ārā. Pārgājieni tiek īstenoti dabas liegumā “Eglone”, kur var vērot parkveida pļavas un ozolu audzes, un dabas parkā “Dvietes paliene”, kur var redzēt palieņu pļavas un saprast to nozīmi dabā un cilvēka ikdienā.

Pēc pārgājiena iespēja Pļavas muzejā apskatīt zaļo augu istabu, kur augus var vērot diedzēšanas un asnu dzīšanas procesā caur mikroskopu.

Pārgājiena ilgums:

 1. Dabas liegums “Eglone” – 2 stundas
 2. Dabas liegums “Eglone”+dabas parks “Dvietes paliene” – 3 stundas
 3. DL “Eglone”+DP “Dvietes paliene”+Pļavas muzejs – 4 stundas

Izmaksas:

Ja grupa lielāka par 25 cilvēkiem, tad 1 h x 1 cilv. x 1 EUR

Ja grupa mazāka par 25 cilvēkiem, tad 1 h x 25 EUR neatkarīgi no grupas lieluma.

RADOŠĀS DARBNĪCAS MUZEJĀ

JAUNUMS!  Biedrība „Ūdenszīmes” piedāvā kompleksas radošās nodarbības skolēnu, pieaugušo, senioru auditorijām. Nodarbības varam organizēt gan kā atsevišķus pasākumus, gan nodrošināt to norisi lielāku svētku, festivālu ietvaros. Stāsta formātu pielāgojam auditorijas vajadzībām, ir sagatavoti visi nepieciešamie materiāli un aprīkojums. Viena nodarbība  ilgst 1.5  – 2 stundas.

Stikla pērlīšu spēles. Radošajā darbnīcā veidojam svečturus un gaismas ķērājus no pašu kausētām stikla pērlītēm. Visi materiāli ir sagatavoti, pie tam – tas ir otrreiz pārstrādāts stikls. Darbnīcas ievadā piedāvājam divus stāstus: „Gaismas izpratne Eiropas tautu kultūrā” vai „Zaļās krāsas noslēpumi”, izvēlēties gan var tikai vienu!

Darbnīcas izmaksas: grupai līdz 20 cilvēkiem EUR 200.00 + transporta izdevumi. Ja grupa ir lielāka, klāt nāk EUR 5.00 no viena dalībnieka.

Zīmes un nozīme. Radošajā darbnīcā veidojam dekorus no bērza finiera sagatavēm ar tautasdziesmu un rakstu zīmju apdruku.  Dekora izveidošanā darbnīcas dalībniekam jāveic uzdevums – jāsameklē trīs tautasdziesmas, kas atbilst izraudzītajai rakstu zīmei. Komplektā ietilpst 9 ornamenti un 27 tautasdziesmas. Darbnīcas ievadā stāsts „Ko zīmē zīmes?”. Šī darbnīca ir īpaši piemērota mazākumtautību, jauktai auditorijai, lai siltā un atraktīvā veidā iepazītos ar latviskajām tradīcijām. Latviešu auditorijai, savukārt, tā atmodinās piemirstās zināšanas un gan emocionāli, gan materiāli saistīs tautasdziesmu rindas ar zīmju izkārtojumu.

Darbnīcas izmaksas: grupai līdz 20 cilvēkiem EUR 200.00 + transporta izdevumi. Ja grupa ir lielāka, klāt nāk EUR 5.00 no viena dalībnieka.

Zaļumzīles darbnīca. Radošajā darbnīcā veidojam sūnu putniņu, kurā tiek stādīti pavasara zaļumi – lociņi, kressalāti, u.c. dīgsti. Sūnu putniņš ir dekoratīva un dzīva zaļumu rota – tas regulāri jālaista, un veselīgie zaļumi būs lietojami vismaz divas – trīs nedēļas( atkarībā no apetītes)! Darbnīcas nodrošinājuma komplektā ietilpst arī dīgsti.  Darbnīcas ievadā – stāsts par zaļumu nozīmi uzturā, to diedzēšanu mājas apstākļos un dabas ieaicināšanu istabā. Šīs darbnīcas norise jāpiesaka vismaz 10 dienas iepriekš, lai būtu iespējams izaudzēt nepieciešamos dīgstus.

Darbnīcas izmaksas: grupai līdz 20 cilvēkiem EUR 250.00 + transporta izdevumi. Ja grupa ir lielāka, klāt nāk EUR 7.00 no viena dalībnieka.

Darbnīcu piedāvājumus attīstām, un varam tos pielāgot jūsu pasākumu vajadzībām.

 

Muzeja telpās darbojas stikla un koka apstrādes darbnīcas, kas ir pieejamas demonstrācijām. Iespējams vērot, kā tiek izgatavotas stikla rotaslietas, šķīvji, dekori, vēja zvani. Iepazīties ar apstrādes tehnoloģijām un materiāliem. Kokapstrādes darbnīcā visatraktīvākais ir lāzergravēšanas piedāvājums.

Praktiskās  darbnīcas dalībniekiem:

 • Stikla “Gaismas ķērāji” – kausēts stikls, pērlītes, stikla krāsa un līme. Rezultātā tiek iegūts pašgatavots loga dekors/vitrāžiņa. Piemērots bērniem no 8 gadu vecuma. Izmaksas – EUR 4.00 no dalībnieka.
 • Stikla Vēja zvani. Sagataves – kausēts stikls, koka pamatne, auklas, koka pērles. Dalībnieks izgatavo savu vēja zvanu, izmantojot dotos materiālus. Piemērots bērniem no 12 gadu vecuma, arī pieaugušajiem. Izmaksas – EUR 6.00 no dalībnieka.
 • Izgatavo savu magnētiņu! Sagatave – koka magnēta bāze, apmēram 5 cm. diametrā, krāsas, ūdensizturīgie marķieri. Dalībnieks izveido savu zīmējumu uz magnēta. Piemērots bērniem no 6 gadu vecuma. Izmaksas – EUR 1.50 no dalībnieka.

CENAS

 • Ieejas maksa muzejā  – EUR 2.00 no dalībnieka, kas ietver gan muzeja, gan radošo darbnīcu apskati, kā arī gida pakalpojumus.
 • Piknika vieta un atpūta āra teritorijā – bez maksas.
 • Praktiskās darbnīcas – par minēto samaksu.

SVARĪGI

 • Piedāvājums ir vispiemērotākais bērniem vecumā no 8 līdz 14 gadiem. Vidusskolas vecuma bērniem – ja ir specifiskas intereses par dabu, radošajām nozarēm un/vai tautas tradīcijām.
 • Pirmās un otrās klases skolēniem veidojam atšķirīgu programmu.
 • Vēlamais grupas lielums – ne vairāk kā 30 cilvēki.

Foto no biedrības “Ūdenszīmes” arhīva.