Carnikavas novadpētniecības centrs
Jomas iela 7, Carnikava
Carnikavas novada vēstures un kultūras mantojuma liecības apskatāmas Novadpētniecības centrā Jomas ielā 7. Novadpētniecības centrs atklāts 2012.gadā, un tā ēka veidota kā kopija netālu no Gaujas grīvas 1851.gadā būvētajai zvejnieka un pārcēlāja mājai “Cēlāji”. Gar jūras līci senāk gāja zemes ceļš no Rīgas uz Pērnavu, un pie “Cēlājiem” bija viena no trim nozīmīgākajām Gaujas lejteces pārceltuvēm. Šīs mājas iemītnieki pasažierus un kravas pāri upei pārvadāja līdz pat 19.gs. beigām.  Ēkas oriģināls tika novērtēts kā izcils 19.gs. Vidzemes zvejnieku dzīvojamās mājas paraugs, un 1966.gadā to pārveda uz Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju.
Carnikavas Novadpētniecības centrs piedāvā:
  • Carnikavas novada vēstures un zvejas tradīciju ekspozīciju – bezmaksas ekskursijas gan darbdienās, gan brīvdienās
  • Muzejpedagoģiskās programmas par zvejas tēmu dažāda vecuma bērniem
  • Braucienu ar zvejnieku laivu pa Gauju
  • Nēģu zupas vārīšanu un degustēšanu (nēģu zvejas sezonas laikā)
  • Atpūtas, telšu un ugunskura vietu ceļotājiem un pastaigu mīļotājiem
  • Slipu un pontonu laivotājiem.

Muzejpedagoģiskās programmas: “Ciemos pie Carnikavas zvejnieka” un “Nēģu stunda”. Carnikava ir Nēģu karaliste, un nēģis ir gan simbols, gan barotājs, gan vēstures veidotājs. Tāpēc programmas “Nēģu stunda” ietvaros bērniem ir iespēja iepazīties ar nēģu zveju, uzzināt un darīt daudz ko jaunu, piemēram, uzmeistarojot auduma nēģi un aizraujošā ceļojuma beigās paņemot līdzi savu pašdarināto suvenīru – Carnikavas nēģi. Muzejpedagoģiskās programmas “Ciemos pie Carnikavas zvejnieka” laikā dalībniekiem ir iespēja iepazīties ar Carnikavas zvejnieku dzīvi, zvejas tradīcijām, izmēģināt roku tīklu lāpīšanā, mezglu siešanā u.c. Abas programmas ir pielāgotas dažāda vecuma bērniem, tāpēc būs saistošas gan bērnudārza audzēkņiem, gan skolniekiem un pat studentiem.

Novadpētniecības centra apmeklējums iespējams arī pēc iepriekšēja pieteikuma pa tālr. 29128086 vai vēršoties Carnikavas novada TIC (Stacijas iela 5, Carnikava).
Foto H.Toms un no Carnikavas novadpētniecības centra arhīva.